Válogatott kínzások Guantánamón

Válogatott módszerrel kínozzák a guantánamói foglyokat - derül ki egy tuniszi rab al-Dzsazírának tett nyilatkozatából. Az illetőnek mind tíz ujját levágták az amerikaiak. Az al-Masrijjún című napilap arról számol be, hogy az al-Dzsamáa al-Iszlámijja egyik tagja új pártot kíván alapítani.

Kun Zsuzsanna
2007. 08. 12. 10:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dzsazíra

Két férfit adott át a washingtoni vezetés júniusban a tuniszi kormányzatnak. A rabok a guantánamói bázisról egy Tunisz város melletti fegyházba kerültek.

Az egyiküket, egy 40 éves férfit, akivel ügyvédjének csak múlt csütörtökön sikerült először találkoznia, még 2001-ben tartóztatták le a pakisztáni-afgán határon. Családja júniusig nem is tudta, hogy hol tartózkodik, él-e még.

Június elején, mikor megjelent egy katonai tanács előtt, a tanács tagjai úgy döntöttek, hogy a férfi nem jelent veszélyt az amerikai nemzetbiztonságra, ezért átadták a tuniszi hatóságoknak.

Elbeszéléséből az derül ki, hogy fogva tartása ideje alatt embertelen kínzásoknak vetették alá, melynek következtében mind a tíz ujját amputálni kellett. Az amerikaiak felajánlották, hogy kezelik a sérüléseimet, de ehelyett mire felébredtem az altatásból, azt láttam, hogy levágták az ujjaimat.

Vallomásából az is kiderül, hogy válogatott módszerekkel kínozták őt, és a többi foglyot. A hagyományos verésen kívül szexuális zaklatásnak is ki voltak téve. A női fegyőrök gyakran intim testrészeiket simogatták, hogy felizgassák őket, de előfordult, hogy a rabok arcát menstruációs vérrel kenték be.

A volt guantánamói fogoly most Tunéziában is bíróság elé áll, veszélyes szervezethez való tartozás vádjával, tárgyalásának előreláthatóan októberben lesz vége. A másik férfi ügyében, annak távollétében már meghozta a tuniszi bíróság az ítéletét.

Ugyancsak az al-Dzsazíra számol be arról is, hogy nem vezettek eredményre a Marokkó és a Nyugat-Szahara elszakadásáért küzdő Polisszárió Front közötti kétnapos tárgyalások. Annyiban sikerült csupán megállapodniuk, hogy még ez év vége előtt egy újabb fordulót tartanak Európában. A Polisszárió egyik felelőse szerint a kudarc oka az volt, hogy Marokkó meglehetősen merev álláspontot képvisel, és nem hajlandó kompromisszumra.

Al-Masrijjún

Szövetség a Szabadságért néven új párt alapítására kért engedélyt Muntasar az-Zajját, az al-Dzsamáa al-Iszlámijja nevű szervezet ügyvédje.

Muntasar szerint az új párt továbbra is vallási értékeket kíván képviselni, de mérsékelt, polgári módon. Célja az lenne, hogy rákényszerítse a kormányzatot: nyissa meg a politikai színteret a többi csoportosulás előtt is.

Alapító okiratában, mely az-Zajját honlapján olvasható, az szerepel, hogy leendő pártjának valódi demokratikus értékeket kell képviselnie, távol attól az úttól, amit a kormányzat a politikai élet szereplőinek felrajzolt. Programjában az is szerepel, hogy a biztonsági szolgálatot mihamarabb meg kell akadályozni abban, hogy beleavatkozzon a társadalom, a haza, és az állam politikai életébe.

Szakértők szerint az illetékes Pártügyek Bizottsága el fogja utasítani az-Zajját kérelmét, ahogy azt korábban az egyik neves egyiptomi újságíró Iszláh (Reform) nevű pártjával tették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.