A török fajanszművesség emlékei Budapesten

Szélfútta kert címmel a török fajanszművesség magyarországi emlékeit mutatja be az a kiállítás, amelyik csütörtöktől látható a Budapesti Történeti Múzeumban.

MNO
2007. 09. 05. 12:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tájékoztatás szerint a december 5-ig látható bemutatón a Magyarország területén folytatott ásatásokon felszínre került leletanyagot, valamint a gyűjteményekben fennmaradt tárgyi emlékeket mutatják be.

Mint írják, a tárlat különlegessége, hogy ennek a díszkerámia típusnak legszebb darabjait az ország egész területéről egybegyűjtve most először tekintheti meg a közönség.

Az összegzés szerint a törökországi fajanszgyártás legnagyobb központjainak termékei hazánkba is eljutottak, és nemcsak a hódoltság területén, hanem a magyar főúri otthonokban is megtalálhatók voltak. Az egykor Magyarországon használt tárgyak többnyire edények voltak.

A törökországi Iznik és Kütahya települések világszerte fajansztermékeiről ismertek. A fajansz – a porcelánhoz hasonlóan – fehér színű, kemény, rendkívül finom, homogén anyagú. Előállításához megfelelő alapanyagra és magas szintű technológia ismeretére volt szükség. Írott és régészeti adatok alapján az izniki fajanszművesség a 15. század közepén alakult ki, a szultáni művészeti műhely támogatásával.

Konstantinápolyban (a mai Isztambulban) szintén feltártak kerámiaégető kemencéket, amelyeknek érdekes magyarországi vonatkozás is van: a Sárospatakon található úgynevezett bokályos ház fajanszcsempéi valahol ezekben a műhelyekben készültek el I. Rákóczi György megrendelésére, és kerültek a 17. században a vár egyik termének falaira.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.