Amnesty International: Budapest legitimálja Kína jogsértéseit

Az Amnesty International (AI) szerint a magyar kormány legitimálja Kína jogsértéseit azzal, hogy nyilatkozataival alárendeli az emberi jogokat a gazdasági érdekeknek – olvasható az emberi jogi szervezet csütörtöki közleményében. Az emberjogi szervezet az alapjogok hazai helyzetét sem látja stabilnak.

MNO
2007. 09. 06. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Amnesty International felszólítja a magyar kormányt, hogy Magyarország gazdasági és más egyéb érdekei mellett következetesen képviselje az emberi jogokat is, nyilatkozataiban pedig „mind belföldön, mind külföldön” tegye egyértelművé az emberi jogok betartásának fontosságát, és ne relativizálja azokat – írta az AI csütörtöki közleményében.

Az emberjogi szervezet emlékeztet a magyar kormánydelegáció szombaton kezdődött, tegnap véget ért kínai útjára. Az AI a küldöttség nyilatkozataival kapcsolatban aggodalmát fejezte ki. Példaként említett Daróczi Dávid kormányszóvivő nyilatkozatát: a kínai alkotmányban ugyan 2004-től szerepel az emberi jogok védelme, azok alkalmazása viszont a helyi kulturális szokásoktól függ.

Várkonyi László, a Külügyminisztérium államtitkára a kormányszóvivő kijelentésére az RTL Klubnak úgy reagált: bár fontosak az emberi jogok, a látogatás középpontjában mégsem ezek a kérdések állnak. Úgy véli, a fejlődő magyar-kínai kapcsolatok nem köthetők össze közvetlenül az emberi jogokkal. Hozzáfűzte azt is, ami a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatokban történik, az Magyarország közvetlen érdekeit szolgálja.

A jogvédő szervezet szerint a kormányszóvivő kijelentése relativizálja az egyetemes emberi jogokat, amelyeket nemzetközi törvények és egyezmények írnak elő mind Magyarország, mind Kína számára kötelezően. A magyar kormány részéről tett nyilatkozatok alárendelik az emberi jogokat a gazdasági érdekeknek, ez pedig ellentétes az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával és a két ország alkotmányával is – tették hozzá.

Az AI Kínáról készült legfrissebb jelentése arra figyelmeztet, míg a világ figyelme elsősorban a Kínában tartandó 2008-as olimpiával kapcsolatos előkészületekre irányul, addig az ázsiai országban továbbra is folyamatosan megsértik az emberi jogokat. Példaként említették az aktivisták és újságírók elleni igazságtalanságokat, a tárgyalás nélküli fogva tartásokat, a halálbüntetés körüli szabálytalanságokat, valamint a vallási üldöztetést.


(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.