Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása Fenyegetettek vagyunk és azok maradunk címmel készített interjút Wolfgang Schäuble (CDU) berlini belügyminiszterrel Németország terrorfenyegetettségéről.
Alig két héttel három iszlamista terrorgyanúsított letartóztatása után a belügyminiszter egy atomfegyverekkel végrehajtott merényletet vizionált. „Időközben számos szakember meggyőződésévé vált, hogy immár csak az a kérdés, mikor következik be egy ilyen merénylet” – fogalmazott Schäuble. Az, hogy terroristák nukleáris csapást készíthetnek elő, „minden biztonsági erő legnagyobb félelme” – fogalmazott a belügyminiszter. A biztonsági szerveknek nincs tudomásuk a fenyegetettség minden válfajáról, például vegyi és biológiai fegyverekkel tervezett merényletekről.
A belügyminiszter a letartóztatások után sem alszik nyugodtabban, már csak azért sem, mert a terroristák további merényletekkel is fenyegetőznek. Miként Schäuble kijelentette, a következő három évben 123 millió eurót költenek a biztonsági kutatásokra, például robotok kifejlesztésére vagy biológiai fegyverekkel elkövetett merényletek elleni stratégiák kidolgozására.
A miniszter határozottan ellenzi az SPD terveit, miszerint az internetes házkutatás tervezett bevezetését a jövő évre halasztanák. Az SPD azt követeli, hogy a törvény elfogadásával várják meg az alkotmánybíróság jövő tavaszi döntését az észak-rajna–vesztfáliai hasonló jogszabály ügyében.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Szerbia eltávolodik Európától című cikkében ismerteti a belgrádi kormányfő meglepő kijelentését, miszerint országa sohasem fog belépni a NATO-ba. Sőt éppen ellenkezőleg: a szerbek kijelentették, hogy Szerbia biztonsági partnere Oroszország.
A NATO-val kapcsolatos elutasító álláspontjával Kostunica eltolta a szerb külpolitika súlypontját. Eddig ugyanis annak célja a NATO- és EU-tagság volt. A legutóbbi hónapokban Kostunica azonban ismételten partnerként ajánlkozott Oroszországnak.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban A zöldek pofont kaptak az afganisztáni döntésért címmel elemzi a göttingai rendkívüli pártkongresszus történéseit.
A CSU és az FDP élesen bírálta a zöldek rendkívüli kongresszusán meghozott határozatot, melyben élesen bírálták a Bundeswehr afganisztáni bevetését. Peter Ramsauer (CSU), a Bundestag keresztényszocialista csoportjának vezetője szombat este úgy fogalmazott, a zöldek bebizonyították külpolitikai felelőtlenségüket.
Ezzel a döntéssel a „zöldek Jamaica-illúziói” (a kormányzati együttműködés a CDU/CSU-val és az FDP-vel) a „végtelen messzeségbe” kerültek. Birgit Homburger, a szabad demokraták biztonságpolitikai szóvivője pedig azzal vádolta a zöldeket, „véglegesen elbúcsúztak a reálpolitikától”.
A döntést viszont üdvözölte Oskar Lafontaine, a Baloldali Párt Bundestag-frakcióvezetője. A vörös-zöld koalíció egykori pénzügyminisztere, volt SPD-elnök, aki 2005-ben átlépett a Baloldali Pártba, megdicsérte a zöldeket, mert „külpolitikájukat visszahozták a nemzetközi jog talajára”. (Az ügy pikantériája, hogy az afganisztáni német szerepvállalásról az akkor kormányzó zöldek döntöttek – a szerk.)
Miért fenyegeti meg jogerős ítéletekkel politikusokat újságírókat Magyar Péter