Atomtámadás Németország ellen?

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak nyilatkozó német belügyminiszter szerint már csak idő kérdése, mikor támadnak atomfegyverrel a terroristák. A Der Spiegel beszámol a szerb külpolitika éles fordulatáról. A német zöldek elutasították az afganisztáni misszió meghosszabbítását.

2007. 09. 17. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása Fenyegetettek vagyunk és azok maradunk címmel készített interjút Wolfgang Schäuble (CDU) berlini belügyminiszterrel Németország terrorfenyegetettségéről.
Alig két héttel három iszlamista terrorgyanúsított letartóztatása után a belügyminiszter egy atomfegyverekkel végrehajtott merényletet vizionált. „Időközben számos szakember meggyőződésévé vált, hogy immár csak az a kérdés, mikor következik be egy ilyen merénylet” – fogalmazott Schäuble. Az, hogy terroristák nukleáris csapást készíthetnek elő, „minden biztonsági erő legnagyobb félelme” – fogalmazott a belügyminiszter. A biztonsági szerveknek nincs tudomásuk a fenyegetettség minden válfajáról, például vegyi és biológiai fegyverekkel tervezett merényletekről.
A belügyminiszter a letartóztatások után sem alszik nyugodtabban, már csak azért sem, mert a terroristák további merényletekkel is fenyegetőznek. Miként Schäuble kijelentette, a következő három évben 123 millió eurót költenek a biztonsági kutatásokra, például robotok kifejlesztésére vagy biológiai fegyverekkel elkövetett merényletek elleni stratégiák kidolgozására.
A miniszter határozottan ellenzi az SPD terveit, miszerint az internetes házkutatás tervezett bevezetését a jövő évre halasztanák. Az SPD azt követeli, hogy a törvény elfogadásával várják meg az alkotmánybíróság jövő tavaszi döntését az észak-rajna–vesztfáliai hasonló jogszabály ügyében.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Szerbia eltávolodik Európától című cikkében ismerteti a belgrádi kormányfő meglepő kijelentését, miszerint országa sohasem fog belépni a NATO-ba. Sőt éppen ellenkezőleg: a szerbek kijelentették, hogy Szerbia biztonsági partnere Oroszország.
A NATO-val kapcsolatos elutasító álláspontjával Kostunica eltolta a szerb külpolitika súlypontját. Eddig ugyanis annak célja a NATO- és EU-tagság volt. A legutóbbi hónapokban Kostunica azonban ismételten partnerként ajánlkozott Oroszországnak.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilapban A zöldek pofont kaptak az afganisztáni döntésért címmel elemzi a göttingai rendkívüli pártkongresszus történéseit.
A CSU és az FDP élesen bírálta a zöldek rendkívüli kongresszusán meghozott határozatot, melyben élesen bírálták a Bundeswehr afganisztáni bevetését. Peter Ramsauer (CSU), a Bundestag keresztényszocialista csoportjának vezetője szombat este úgy fogalmazott, a zöldek bebizonyították külpolitikai felelőtlenségüket.
Ezzel a döntéssel a „zöldek Jamaica-illúziói” (a kormányzati együttműködés a CDU/CSU-val és az FDP-vel) a „végtelen messzeségbe” kerültek. Birgit Homburger, a szabad demokraták biztonságpolitikai szóvivője pedig azzal vádolta a zöldeket, „véglegesen elbúcsúztak a reálpolitikától”.
A döntést viszont üdvözölte Oskar Lafontaine, a Baloldali Párt Bundestag-frakcióvezetője. A vörös-zöld koalíció egykori pénzügyminisztere, volt SPD-elnök, aki 2005-ben átlépett a Baloldali Pártba, megdicsérte a zöldeket, mert „külpolitikájukat visszahozták a nemzetközi jog talajára”. (Az ügy pikantériája, hogy az afganisztáni német szerepvállalásról az akkor kormányzó zöldek döntöttek – a szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.