Az elfelejtett tokaji

A Frankfurter Allgemeine Zeitung a felfedezés lelkesedésével közöl riportot Tokajról és a tokajiról. A nyilatkozók elmondják, hogy Tokaj a nyolcvanas években halott volt, ma viszont minden nagyobb pincészet küülföldiek kezébe került. A Die Presse a magyarországi fémtolvajlásokról tudósít.

2007. 09. 13. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár A fémre gerjednek címmel foglalkozik a magyarországi színesfémlopásokkal.
Úgy tűnik, sokakra mágneses hatást gyakorolnak a fémek Évek óta Magyarország egyik legvirágzóbb üzletága a fémtolvajlás. Szó szerint ellopnak mindent, ami nincs lebetonozva: csatornafedelet, vasúti sínt, közlekedési táblát, rézkábelt, pálinkafőzdéből az üstöt, alumínium fedőt, tetőt és transzformátorokat. Becslések szerint a fémtolvajok által okozott károk évente elérik a több százmillió forintos nagyságrendet. A virágzó lopások oka egyrészt a nagy kereslet, másrészt a növekvő fémárak. A lopott holmi átvevői többnyire hulladékkereskedők, akik nem ritkán a tolvajok cinkosai, bár sokszor csak profitéhes orgazdák – jegyzi meg a cikk.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Hartmut U. Hallek A tokaji meglepő reneszánsza című riportjában csodálkozik a borok királyára. Majd egy évszázadon keresztül a Nyugat elfelejtette Tokajt, egy fél évszázadra a régió eltűnt a vasfüggöny mögött, s ezzel lelépett a térképről. Az olyan nemes cseppekből, mint a szamorodni, a szocialista paradicsomok cserekereskedelmének olcsó löttye vált – emlékeztett a cikk szerzője. Amint azt a Rákóczi-pince borásza elmagyarázta, szamorodnit Moszkvában a nyolcvanas években egy italjegyre lehetett kapni, olcsóbban, mint a kólát. Tokaj a nyolcvanas években halott volt, állítják a ma már rendkívül divatos Disznókő birtokon.

-A rendszerváltás után minden más lett. Hogy mennyire, az majd később kiderül, hiszen ma már minden nagyobb pincészet külföldi kézben van- mondja a fiatalember és savanyúan néz maga elé. Ukrajna nincs messze, alig hatvan kilométerre. Ott mindig is szerették a tokajit, s nem vesznek mindent annyira komolyan. Ma is millió literszámra termelnek hamis tokajit, s ezzel elárasztják az orosz és a FÁK államainak piacait. A Made in Ukraine tokajit mazsolából készítik! Ezen a pimaszságon Tokajban még csak nevetni sem tudnak. Végül is 1772-ben Tokajban készítették a föld első birtokminősítését. A külföldiek mellett a helyi családi vállalkozók is elsőosztályú borokat készítenek, talán a legismertebb közülük Szepsi (helyesen Szepsy szerk.) István, aki elvitte a terméskorlátozást a fájdalomküszöbig. Számára Tokaj geológiai és klimatikai viszonyai miatt a világ legkomplexebb borrégiója, mely finom aromás fehérborokról híres. S ez a probléma. Ma az egész világ a száraz bort keresi, ezért nem lehet a tokaji klasszikusoknál a szamorodninál, aszúnál és az eszenciánál maradni, hanem több szárazat kell készíteni furmintból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.