Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár A fémre gerjednek címmel foglalkozik a magyarországi színesfémlopásokkal.
Úgy tűnik, sokakra mágneses hatást gyakorolnak a fémek Évek óta Magyarország egyik legvirágzóbb üzletága a fémtolvajlás. Szó szerint ellopnak mindent, ami nincs lebetonozva: csatornafedelet, vasúti sínt, közlekedési táblát, rézkábelt, pálinkafőzdéből az üstöt, alumínium fedőt, tetőt és transzformátorokat. Becslések szerint a fémtolvajok által okozott károk évente elérik a több százmillió forintos nagyságrendet. A virágzó lopások oka egyrészt a nagy kereslet, másrészt a növekvő fémárak. A lopott holmi átvevői többnyire hulladékkereskedők, akik nem ritkán a tolvajok cinkosai, bár sokszor csak profitéhes orgazdák – jegyzi meg a cikk.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Hartmut U. Hallek A tokaji meglepő reneszánsza című riportjában csodálkozik a borok királyára. Majd egy évszázadon keresztül a Nyugat elfelejtette Tokajt, egy fél évszázadra a régió eltűnt a vasfüggöny mögött, s ezzel lelépett a térképről. Az olyan nemes cseppekből, mint a szamorodni, a szocialista paradicsomok cserekereskedelmének olcsó löttye vált – emlékeztett a cikk szerzője. Amint azt a Rákóczi-pince borásza elmagyarázta, szamorodnit Moszkvában a nyolcvanas években egy italjegyre lehetett kapni, olcsóbban, mint a kólát. Tokaj a nyolcvanas években halott volt, állítják a ma már rendkívül divatos Disznókő birtokon.
-A rendszerváltás után minden más lett. Hogy mennyire, az majd később kiderül, hiszen ma már minden nagyobb pincészet külföldi kézben van- mondja a fiatalember és savanyúan néz maga elé. Ukrajna nincs messze, alig hatvan kilométerre. Ott mindig is szerették a tokajit, s nem vesznek mindent annyira komolyan. Ma is millió literszámra termelnek hamis tokajit, s ezzel elárasztják az orosz és a FÁK államainak piacait. A Made in Ukraine tokajit mazsolából készítik! Ezen a pimaszságon Tokajban még csak nevetni sem tudnak. Végül is 1772-ben Tokajban készítették a föld első birtokminősítését. A külföldiek mellett a helyi családi vállalkozók is elsőosztályú borokat készítenek, talán a legismertebb közülük Szepsi (helyesen Szepsy szerk.) István, aki elvitte a terméskorlátozást a fájdalomküszöbig. Számára Tokaj geológiai és klimatikai viszonyai miatt a világ legkomplexebb borrégiója, mely finom aromás fehérborokról híres. S ez a probléma. Ma az egész világ a száraz bort keresi, ezért nem lehet a tokaji klasszikusoknál a szamorodninál, aszúnál és az eszenciánál maradni, hanem több szárazat kell készíteni furmintból.
Összeverték a románok, mert magyar - videó