Kutatásfejlesztés és oktatás: ma ez a világban a legfontosabb, s ez kell, hogy Magyarországon is meghatározó legyen – mutatott rá Hiller István a budapesti Műegyetemen rendezett országos felsőoktatási tanévnyitón, aki szerint mostanra a világ felsőoktatása a színvonalról szól.
A miniszter hangsúlyozta: olyan intézkedéseket hoztak és hoznak a jövőben is, amely a felsőoktatásban lezajlott mennyiségi változás, a hallgatói létszám másfél évtized alatti, több mint négyszeresére bővülése után a minőségi felsőoktatás érdekét szolgálják.
Ezek között említette az új felvételi rendszert, s a fejlesztési részhozzájárulás (fer) bevezetését. Az új felvételi rendszerben az intézmény finanszírozását befolyásoló tényezővé lépett elő a hallgatók teljesítménye és választása – emelte ki. A minőséget szolgálja a fer is – mondta, hozzátéve: első alkalommal 2008 szeptemberében kell majd fizetniük a hozzájárulást a hallgatóknak.
Aki jobban tanul, kevesebb fizet majd – summázta a tárca vezetője. A fer minden egyes fillére az intézményben marad, s teljesítményalapú ösztöndíjra, illetve az egyetemek, főiskolák fejlesztésére fordítják majd – hangoztatta. Azért, hogy az intézményeken belül is megvalósulhasson a minőségi átalakulás, az akkreditáció során egy minősített oktató csak egy intézményben vehető figyelembe – sorolta a változásokat a tárca vezetője.
Kijelentette: az állam nemhogy kivonulna a jövőben a felsőoktatás finanszírozásából, hanem megerősíti pozícióit, s még inkább részt kíván abban venni. Ezért a felsőoktatás idei 214 milliárdos költségvetési támogatása 2010-re 241 milliárdra nő, ezt a felsőoktatási törvényben három évre előre rögzítették.
Az ünnepségen felavatták annak a négy ülő női kőszobroknak a mását, amelyek még a II. világháború alatt semmisültek meg.
A központi épület bejáratánál álló négy allegorikus nőalak az egyetem akkori négy karát, korabeli szóhasználattal szakosztályát ábrázolja: a mérnökit, az építészetit, a gépész- és a vegyészmérnökit. A 3,3 méter magas szobrok egyenként több mint 5 tonna súlyúak, elkészítésük egy évet vett igénybe.
Csak a gazdag szülők gyerekei tanulhatnak tovább
Ágh Péter, a Fidelitas alelnöke Hiller István szavaira reagálva azt mondta: a tandíj bevezetésével a kormány elzárja a főiskolákra, egyetemekre vezető utat a szegényebb családokból származó fiatalok előtt. Ez jól látszik az idei felvételi ponthatárok alakulásából, illetve abból, hányan adták be a jelentkezést, és hányan kerültek be a felsőoktatási intézményekbe – mutatott rá.
Emlékeztetett arra, hogy a tavalyi választási kampányban a szocialisták sértődötten tagadták a tandíj bevezetését, a választás után azonban kiderült, hogy hazudtak a fiataloknak. – Gyurcsány Ferenc és Hiller István azt üzeni a fiataloknak, ha nem gazdag szülők gyermeke vagy, akkor ne akarj tovább tanulni – fogalmazott a Fidelitas alelnöke. A tandíj bevezetésével nem a diákok szorgalmán és tehetségén fog múlni, tovább tudnak-e tanulni, hanem szüleik pénztárcájának vastagságán – hangsúlyozta.
A Fidesz szerint a tandíj rendkívül igazságtalan és elfogadhatatlan, ezért mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy egy sikeres népszavazáson Magyarország nemet tudjon mondani a tandíjra, és ezáltal eltöröljék azt – hangoztatta a legnagyobb ellenzéki párt országgyűlési képviselője.
(MTI)
Politikai földrengés Berlinben: A CDU/CSU nemet mondott a baloldal bírói puccsára + videó
