Elhunyt Néray Katalin művészettörténész

Elhunyt Néray Katalin Széchenyi-díjas művészettörténész. A Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum igazgatóját súlyos betegség után, életének 66. évében, szerdán érte a halál - tudatta az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) az MTI-vel.

MNO
2007. 09. 05. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Néray Katalin munkásságával aktívan járult hozzá a nemzetközi és hazai kortárs művészet megismertetéséhez határainkon innen és túl, halála hatalmas veszteség a kortárs magyar művészeti világnak” – írta méltatásában a kulturális tárca. A művészettörténészt az OKM és a Ludwig Múzeum saját halottjának tekinti.

A minisztérium közleményében felidézi, hogy Néray Katalin több száz kiállítást rendezett itthon és külföldön, rendszeresen publikált magyar és külföldi lapokban, katalógusokban.

A Műcsarnok igazgatói posztját 1984-1992 között töltötte be, majd 1993-ban a Ludwig Múzeum élére került. Ötször volt a Velencei Biennále magyar pavilonjának kurátora, tíz évig pedig a Kritikusok Nemzetközi Szövetsége (AICA) Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke.

Tagja volt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának (ICOM), a modern művészetekkel foglalkozó múzeumokat tömörítő nemzetközi szervezetnek, a CIMAM-nak, és a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ Alapítvány kuratóriumának, valamint az Magyar Tudományos Akadémia művészettörténeti bizottságának.

Tevékenységéért 1988-ban Munkácsy-díjat, 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, 1999-ben a Lengyel Kulturális Miniszter által adományozott Martyn Klára-díjat, 2005-ben pedig Széchenyi-díjat kapott.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.