Feljelentést tett a mai napon az ügyészségen Schneller Domokos fideszes önkormányzati képviselő a XI. kerületi önkormányzat és az MSZP-közeli milliárdos, Leisztinger Tamás közös cége, az Öböl XI. Kft. ügyében. Schneller szerint a Leisztinger érdekeltségébe tartozó cégek a közbeszerzést megkerülve jutottak nagy értékű budai földterületekhez, és erről a XI. kerületi önkormányzatnak tudomása volt.
Az Öböl XI. Kft.-t 2003-ban alapította a Molnár Gyula szocialista polgármester által vezetett MSZP–SZDSZ-es XI. kerületi önkormányzat. A társaságot a Dunára kijárattal bíró Lágymányosi-öböl és környéke hasznosítására alapították. A cégbe ideális adottsággal bíró területeket vittek be, a Kopaszi-gátat, az öblöt és vízparti ingatlanokat.
Kivették az üvegzsebből
Hamarosan, 2004 februárjában az önkormányzat a Leisztinger Tamás érdekeltségi körébe tartozó Eravis Rt.-t is bevonta a cégbe egy szindikátusi szerződéssel. A szerződést titokban tartották, annak ellenére, hogy milliárdos közvagyon sorsáról döntöttek. Az MNO birtokába került megállapodásban még cifrább az, hogy kimondja: a felekre nem vonatkoznak bizonyos törvények. A szerződés 18. pontja például egyenesen kizárja az üvegzsebtörvény (2003. évi XXIV. törvény) alkalmazását, ezáltal az Állami Számvevőszék kontrollját: „Jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Ptk. rendelkezései irányadóak. Szerződő Felek megállapítják, hogy a közpénzek felhasználásáról szóló 2003. évi XXIV. tv. rendelkezései jelen szerződést nem érintik.”
Az önkormányzatot a szerződés hetedik pontja gyakorlatilag kizárja a hasznokból, így minden az Eravist illeti, bár a magyar társasági törvény 90. paragrafusa úgy rendelkezik, hogy „semmis az a megállapodás, amely valamely tagot a nyereségből vagy a veszteség viseléséből kizár”. Leisztinger saját nyolc és fél hektáros földjeit négyzetméterenként 14 412 forinton vitte be a cégbe, míg az önkormányzat az ugyanott fekvő 36 hektáros területeit négyzetméterenként 5 758 forintos áron apportálta. Ráadásul 2005 végén (amikorra az önkormányzat tulajdonrésze különböző tranzakciók folytán 28 százalékra esett, amivel párhuzamosan a Leisztinger-érdekeltségeké nőtt) az önkormányzat engedélyezte 55 méteres magasságú helyek felépítését is, amellyel az immáron Leisztinger Tamás többségi tulajdonába került földek értéke igencsak megemelkedett.
Az ügyletsorozat utolsó előtti állomásaként 2006 végén a XI. kerületi önkormányzat másfél milliárd forint körüli összegért eladta utolsó, 25 százalékos üzletrészét az Öböl XI. Kft.-ben. Ezzel a kerület (összesen körülbelül kétmilliárd forintért) gyakorlatilag kiszállt a cégből, és az a Leisztinger-érdekeltségek kezébe került. Ekkor még vízi vidámparkot, luxuslakóházakat, éttermeket ígértek a területre. Ám a végső állomás az volt, amikor 2007 májusában eladták a földeket három portugál cégnek. A Finibanco és az Engil 41, valamint az Oliviera de Frades-i Urbia lett a többségi tulajdonos. A vételárat nem hozták nyilvánosságra, de piaci hírek szerint több tízmilliárd forintot fizettek az Öböl XI. Kft. 75 százalékáért. (Leisztingert az ország egyik leggazdagabb emberének tartják, vagyonát 2005-ben körülbelül 40 milliárdra becsülték.)
Schneller Domokos, a Fidelitas budapesti elnöke, kerületi és fővárosi önkormányzati képviselő már többször tartott sajtótájékoztatót a szövevényes ügy különböző fejleményeiről. Tavaly jelentette be feljelentési szándékát az „Öböl-panama” ügyében, ilyen előzmények után került sor a feljelentésre a mai napon az ügyészségen.
Magyar Péter csúnyán lebukott: úgy akar előrehozott választást, hogy el sem indult