FHB-eladás: az egyéni befektetők neveket akarnak

A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (Tebész) levélben kéri, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV) közölje, mely vevők mekkora tulajdonrészhez jutottak az FHB részvényértékesítés során - mondta Dióslaki Gábor, a szövetség elnöke szerdán. A Tebész szerint a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló jogszabály alapján az ÁPV nem tagadhatja meg a vevők megnevezését.

MNO
2007. 09. 05. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök utalt arra, hogy a Tebész 2004-ben pert nyert ÁPV ellen, miután az ÁPV a Forrás Rt.-be apportált cukorgyári részvények árát firtató kérdésükre megtagadta a választ, üzleti titokra hivatkozva. A bíróság indoklása szerint az ÁPV, mint állami vagyont kezelő szervezet, üzleti titokra hivatkozással nem tagadhatja meg közérdekű adat közlését.

A Tebész elnöke szerint érvelésüket támasztja alá a Hankook és a magyar állam közötti szerződés ügyében hozott keddi ítélet is, amelyben a bíróság a szerződés nyilvánosságra hozására kötelezte a gazdasági tárcát.

Nem hozhatja nyilvánosságra

Oravecz Péter, az ÁPV kommunikációs igazgatója kedden az MTI-nek elmondta, hogy a vonatkozó jogszabály szerint nem hozhatja nyilvánosságra, kik az FHB vevői. Az öt százalék feletti tulajdoni hányad elérése esetén bejelentési kötelezettség érvényesül a Budapesti Értéktőzsdén, eddig azonban még ilyen bejelentés nem történt.

Az ÁPV kommunikációs vezetője annyit közölt ezzel kapcsolatban, hogy a mostani értékesítésben több mint két tucat hazai és nemzetközi (ausztriai, svájci, holland és angolszász) intézményi befektető szerzett egyenként legfeljebb 2-3 százalékig terjedő tulajdoni hányadot.

Fidesz: miért volt ennyire sürgős a tranzakció?

A Fidesz Veres János pénzügyminisztert kívánja meghallgatni a parlament költségvetési bizottságában az FHB-bankcsoport privatizációjának körülményeiről, mert a párt szerint sem a tranzakció módja, sem időzítése nem volt helyes. Varga Mihály keddi sajtótájékoztaján elmondta: arra várnak választ a pénzügyminisztertől, miért volt szükség a bankcsoport eladására, miért volt ennyire sürgős a tranzakció, miért csak korlátozott számú intézményi befektető vehetett részt az ügyletben, és miért a legrosszabb időben, három hónap legalacsonyabb árfolyamán adták el a részvényeket.

Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere úgy vélte, kifogásolható az értékesítés módja, hiszen a gyenge hazai tőkepiacra tekintettel kérdés, hogy a magyar kisbefektetők miért nem kaptak lehetőséget a vásárlásra, miért csak limitált intézményi befektető vehetett részt az ügyletben. A Fidesz az eladás helyszínét is kifogásolja, azt, hogy miért Londonban bocsátották ki a részvényeket, miért nem Budapesten, ahol az FHB bejegyzett székhelye van.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.