Greenpeace karantén Braila szigetén

Greenpeace aktivisták szerda reggel karantén alá vették a Duna-deltában található Braila szigetét az ott talált illegális génmódosított szója- és kukoricaültetvények miatt.

MNO
2007. 09. 05. 14:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unióban illegális a génmódosított szója termesztése, román törvények szerint pedig tilos a génmódosított kukorica (MON810) termesztése is. A Greenpeace követelte a román kormánytól és az Európai Bizottságtól, hogy azonnal számolják fel, és maradéktalanul semmisítsék meg a környezetre káros és az egészségre kiszámíthatatlan kockázatot jelentő génmódosított ültetvényeket.

A békés megmozdulás reggel nyolc órakor kezdődött és jelenleg is zajlik. Harminc Greenpeace aktivista szerte Európából irányítása alá vette a sziget kompkikötőjét, és felállított egy ’génszennyezés fertőtlenítő állomást’. A román, magyar, osztrák, holland, francia, lengyel, svájci és görög aktivisták minden kimenő vízi, illetve szárazföldi járművet fertőtlenítenek és a génmódosított növényeket szállító autókat és kompokat átadják a román hatóságoknak. Egy óriási transzparens függ a sziget bejáratánál: Stop GMO!

„Meg kell védenünk Romániát és a környező országokat a génszennyezéstől, ezért van szükség karanténra. Nem ez az első eset, hogy a Greenpeace illegális GMO ültetvényeket talált Romániában„ – mondta el Gabriel Paun, a Greenpeace román kampányfelelőse. „Itt az ideje, hogy a román kormány és az EU megakadályozza, hogy Romániában törvénytelenül veszélyeztessék az emberek egészségét és a környezetünket.”- tette hozzá.

A nemzetközi környezetvédő szervezet arra is figyelmeztet, hogy a Monsanto MON810 génmódosított kukoricafajtáit 332 hektáron termesztik Romániában. Ez azonban illegális, mivel a biotechnológiai cég elmulasztotta bejelenteni termesztési szándékát a román hatóságoknál, pedig erre a román törvények kötelezik.

A Greenpeace felszólította a román hatóságokat és az Európai Bizottságot, hogy azonnal fertőtlenítsék a környezetet és az élelmiszerláncot a GMO szennyezésektől és olyan intézkedéseket hozzanak, amelyekkel hasonló botrányok a jövőben kiküszöbölhetők. A zöld szervezet továbbá hangsúlyozza, hogy csak a GMO-k termesztésének és importjának tilalmával lehet megvédeni a mezőgazdaságot és az élelmiszerláncot a génmódosítás kockázataitól.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.