Lamperth: A fogyasztóvédelem célja a fogyasztók biztonsága

A fogyasztóvédelem célja az, hogy javuljon a fogyasztók biztonsága, aminek eléréséhez az érintettek szoros együttműködésére van szükség – mondta Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter az Országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottságának konferenciáján csütörtökön.

MNO
2007. 09. 06. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter kiemelte, hogy a kormány fogyasztóvédelmi stratégiája megvalósításának eszköze a fogyasztóvédelem társadalmasítása és az erős, hatékonyan működő hatóság kialakítása.

Hozzátette: az erős és hatékony fogyasztóvédelmi hatóság kialakulását segíti elő, hogy szeptember 1-jétől létrejött a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, amelynek létszáma az alakuláskor 26 fő volt, 2008. január elsejétől pedig további 150 munkatárssal bővül.

A miniszter elmondta, hogy még az idén egységes elvek mentén áttekintik a fogyasztóvédelmi szankciórendszert, a bírságrendszert és a békéltető testületek munkáját. Nyilvánosságra hozzák a fogyasztóvédelmi hatóság döntéseit.

A konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón Alexa György szocialista képviselő, az eseti bizottság elnöke elmondta, hogy az eseti bizottság a következő hetekben elkészíti jelentését, amelyben javaslatokat fogalmaznak meg fogyasztóvédelem koncepcionális kérdéseiben, például a civilek és a hatóságok munkájáról, valamint a békéltető testületekről. Úgy vélte, meg kellene vizsgálni, hogyan tudnának az európai parlamenti magyar képviselőkkel együttműködve olyan javaslatot tenni, amely az egész unióban javítaná a fogyasztóvédelmet.

A sajtótájékoztatón Molnár Béla, az eseti bizottság KDNP-s alelnöke elmondta, hogy a fogyasztóvédelemben nem a büntetést kell központba helyezni, a társadalomnak kellene elítélnie a fogyasztókat megkárosítókat.

Koszorús László, az eseti bizottság fideszes alelnöke elmondta, hogy az elmúlt 17 évben a fogyasztóvédelem mostohagyerek volt, és szükséges volt az eseti bizottság létrehozása. Hozzátette: érdemes lenne elgondolkodni fogyasztóvédelmi állandó bizottság létrehozásáról.

Kérdésre válaszolva Alexa György elmondta, hogy az eseti bizottság mandátumának meghosszabbítása esetén – a többi között – megvizsgálnák a szociális és gyermekélelmezést, a bankszférát, ezen belül a pénzügyi szolgáltatásokat.

Koszorús László kifejtette: mivel 2006. január elsejétől Magyarországon is működik az élelmiszert nyomon követő rendszer, érthetetlen, hogy a hatóság a guargumiügy kapcsán miért nem élt az ott található információkkal, miért kért önkéntes jelentkezést az adalékanyagot felhasználó cégektől. Szerinte a guargumit felhasználó szegedi céget is azonnal ki kellett volna szűrni a nyomon követő rendszerben. Ezzel Alexa György nem értett egyet, mondván, a magyar hatóságok megtették a szükséges intézkedéseket.

Koszorús László elmondta azt is, hogy támogatják a hűségnyilatkozat idejének csökkentésére vonatkozó törvénymódosítási javaslatot, amit a parlament még az idén elfogadhat.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.