Már az ételen is spórolunk: kevesebb élelmiszert veszünk

A változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalom júliusban 4,2, az első hét hónapban 2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Folytatódott az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának visszaesése.

MNO
2007. 09. 24. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző hónaphoz képest júliusban a kiskereskedelmi eladások volumene 0,4 százalékkal mérséklődött a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint. A változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalom az első félévben 1,5 százalékkal, júniusban 3,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Júniusban az előző hónaphoz képest az eladások volumene 0,4 százalékkal csökkent a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint. A kiskereskedelmi forgalom tavaly az első hét hónapban 5,1 százalékkal, ezen belül júliusban 4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a naptárhatástól megtisztított volumenindexek alapján.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2007 első hét hónapjában 3320 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, júliusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma megközelítette a 530 milliárd forintot.

A kiskereskedelmi eladások 50,4 százalékát az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes, 19,8 százalékát a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11,1 százalékát a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolították, a többi szakágazat részesedése 18,7 százalék volt.

Kevesebbet eszünk?

Folytatódott az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának visszaesése: júliusban 1 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjának szintjétől. Az eladások 92 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek – hiper-, szupermarketek, vegyesboltok – forgalma júliusban 0,8, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai ennél nagyobb mértékben, 3,7 százalékkal csökkentek.

Júliusban a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának volumene 0,1 százalékkal mérséklődött az egy hónappal korábbi szinthez képest. Tovább csökkent a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma, az eladások júliusban 6,6 százalékkal elmaradtak az előző év azonos időszakának szintjétől.

A legnagyobb mértékben továbbra is a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletek, valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletek értékesítésének volumene esett vissza az előző év azonos hónapjához képest.

Az üzemanyag-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2007. júliusban 2,1 százalékkal emelkedett.

Európában átlagosan 2,2 százalék a növekedés

Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2007. júliusban az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 2,2, az eurózóna országaiban 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. A tagállamok közül kiemelkedően növekedett Lettország változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalma, ugyanakkor a magyar kiskereskedelemhez hasonlóan számos tagállamban mértek csökkenést. A legnagyobb visszaesést Belgiumban becsülték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.