Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap A tettes vitatja a gyilkossági szándékot című cikkében ismerteti a vélhetően antiszemita motiváltságú frankfurti támadást abból az apropóból, hogy a rendőrség letartóztatta a feltételezhető tettest. (Az előzményekről lásd a szeptember 10-i sajtószemlét. Szerk.)
A 22 éves hattersheimi férfit csütörtök este a lakása előtt vette őrizetbe a rendőrség. Az államügyészség nyilatkozata szerint az afgán származású, de már Frankfurtban született férfi bevallotta tettét. Ellene elfogatóparancsot adtak ki emberölés és súlyos testi sértés vádjával.
Az elkövető vitatta a gyilkossági szándékot. Szerinte „előbb csak szóbeli, majd fizikai vitára került sor, s mert a másik férfihoz képest gyengébbnek érezte magát, ezért ragadott kést”, nyilatkozta Doris Möller-Scheu államügyésznő. Hogy motiválták-e más szándékok is, az egyelőre nyitva maradt.
A nyomozás sikeréhez döntő módon hozzájárult egy sport internetfórumról érkezett információ. Ott egy résztvevő részletes információkkal szolgált a támadásról és a tettesről, valamint védelmébe vette a történteket, s kijelentette, hogy antiszemitizmus nem volt meghatározó tényező az eseményekben.
A hesseni Tartományi Bűnügyi Hivatal (LKA) „egy új jelenségről”, a politikailag motivált bűnözésről beszélt. Eddig antiszemita támadások elkövetői szinte kizárólag szélsőjobboldaliak voltak. Amint Udo Bühler, az LKA szóvivője közölte, egyre gyakrabban olyan külföldiek az elkövetők, akiknek a zsidóság világnézeti vagy ideológiai okokból ellenségnek számít.
A hesseni rendőrség nyilvántartásában 1346 politikai motivációjú bűntett szerepel. (A tartomány 6 millió lakosú. Szerk.) 64 esetben külföldi volt az elkövető. Pontosabb bontást a jelenlegi rendőrségi statisztika nem tesz lehetővé.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap „Megmérgezett légkör”, „botrány” – Az iszlám tüntetés megosztja a pártokat címmel tudósít egy bécsi demonstráció utóéletéről.
A bécs-brigittenaui iszlám központ kiépítése elleni tüntetést követő nap teljességgel a kölcsönös vádak jegyében telt. Karl Lacina, az Osztrák Szocialista Párt (SPÖ) kerületi elnöke pénteken a Szabadság Pártot (FPÖ) és az Ozstrák Néppártot (ÖVP) azzal vádolta, nem az ott lakók érdekei foglalkoztatják, hanem kizárólag a „lakosság légkörének megmérgezése érdekli”.
Egészen más hangot ütött meg Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke. Szerinte „demokráciapolitikai botrány”, hogy „jogkövető és békés polgárokat, valamint ott lakókat” neonáciként és szélsőjobboldaliként címkézzenek. A tüntetés rendőri biztosítását vezető Walter Nevoral úgy fogalmazott: „nem több mint egy tucat” potenciális neonáci vett részt a tüntetésen. Az alkotmányvédelem is jelen volt, hogy ellenőrizze, vajon viselnek-e a helyszínen illegális szimbólumokat vagy skandálnak-e tiltott jelszavakat? A DiePresse.com kérdésére Nevoral péntek délután úgy fogalmazott, nem tapasztalták a tilalmi törvények megszegését.
Maria Vassilakou, a bécsi zöldek frakcióvezetője eközben élesen megtámadta az ÖVP-t, mivel az FPÖ-vel közös tüntetésre hívott fel. „Erwin Pröll, Alsó-Ausztria tartományfőnöke az „idegenszerű minaretről” tett megjegyzésével immár a bécsi ÖVP is a szélsőjobboldalon landolt” – nyilatkozta Vassilakou.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilap „Nabucco”: Döntés szilveszterig címmel tudósít a tegnapi gázkonferenciáról.
A Kaszpi-tengertől Délnyugat-Európába vezető Nabucco csővezeték – melyben az ÖMV döntő szerepet játszik – finanszírozásáról ez év végéig születik döntés. Ezt Reinhard Mitschek, az öt nemzeti gáztársaságból és olajvállalatból álló Nabucco Gázvezeték Rt. ügyvezető igazgatója jelentette ki a pénteki budapesti konferencián.
Andris Piebalgs, az EU energiaügyi biztosa ezzel szemben ugyanazon a rendezvényen „kérdésesnek” nevezte a projektet. Az EU feladata annak vizsgálata, hogy milyen politikai és törvényalkotói lépések szükségesek az elképzelések megvalósításához.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy országa orosz gáztól való függősége miatt különösen érdekelt a Nabucco sikerében. Ezzel a kormányfő megváltoztatta korábbi álláspontját, amikor ugyanezt az elképzelést „álomnak” nevezte, és úgy tűnt, az orosz Kék Áramlatot támogatja.
Nagy Bandó András ideges: ezt mondta, amikor Magyar Péter saját szavazóit gyalázó kijelentéseiről kérdeztük