Koszovó egy Európai Unión kívüli ország, így nem lehet párhuzamot vonni a tartomány és Erdély problémája között – hangsúlyozta a román külügyminiszter a csütörtöki közös sajtóértekezleten. Adrian Cioroianu kiemelte: nagyon pontosan meg kell határozni, hogy ki mit ért autonómia alatt, tisztázni kell a különböző koncepciókat.
Göncz Kinga is azt hangsúlyozta, hogy az autonómia fogalma nagyon széles spektrumot fed le, ideértve a kulturális, az oktatási és a nemzeti autonómiát is. A Romániában tervezett kisebbségi törvény a kulturális és az oktatási önrendelkezést garantálná – tette hozzá. Ahhoz, hogy megvalósuljon a székelyföldi autonómia, a többségi társadalom támogatására is szükség van, ehhez pedig az RMDSZ kormányzati szerepvállalására és befolyására – tette hozzá.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke az MTI-nek csütörtökön azt mondta: analógia valóban nincs Koszovó és Székelyföld között, de bizonyos értelemben lehet példa a balkáni terület rendezése. A pártvezető szerint az lehet modell értékű, hogy Koszovóban is sajátos megoldást próbálnak találni, nem pedig egy sablont akarnak alkalmazni. Markó Béla hangsúlyozta: Koszovó esetleges függetlenedése felerősítheti a gondolkodást az autonómiákról a régióban. Elmondta, hogy az RMDSZ nemcsak Székelyföld kulturális, hanem területi autonómiája ügyében is fellép. Az autonómia elérése érdekében Magyarországtól is várnak támogatást a romániai magyarok – tette hozzá.
Csütörtöki sajtóértekezletén a koszovói kérdés kapcsán Göncz Kinga kiemelte: a két ország álláspontjában az a közös, hogy fontosnak tartja a konstruktív tárgyalást. Ebben megegyezik a magyar, a román és az uniós vélemény. Az MTI kérdésére a román külügyminiszter elmondta: Románia elképzelését a koszovói rendezésre Szerbia és a tartomány is elfogadta, a tervhez kérték az ENSZ jóváhagyását is. Adrian Cioroianu szerint az Európai Uniónak nemcsak egységesnek kell lennie a koszovói kérdésben, hanem nagyobb szerepet is kell vállalnia a rendezésben. A külügyminiszter kiemelte: nem oldja meg a helyzetet a tartomány függetlenségének egyoldalú kikiáltása, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország egyetértésére van szükség. Veszélyes, ha valaki azt a benyomást kelti, hogy már döntés született Koszovóról és a következő tárgyalások már csak a helyzet tisztázására szolgálnak – tette hozzá Adrian Cioroianu.
A diplomáciai vezetők csütörtökön Budapesten bejelentették, hogy novemberben háromoldalú külügyminiszteri találkozót tartanak Szerbia részvételével.
(MTI)