Rakéták Csehországba – Bécs szerint provokáció

A Die Presse részletesen foglalkozik az osztrák hadügyminiszter nyilatkozatát kísérő cseh felháborodással. A Frankfurter Allgemeine Zeitung kiadója arról elmélkedik, hogy a soron következő hollywoodi második világháborús mesefilm mennyiben befolyásolhatja a Németországról kialakult képet.

MNO
2007. 09. 02. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap kiadója Frank Schirrmacher, Mi az ő szemükben című cikkében foglalkozik az 1944. július 20-i Hitler elleni merényletet feldolgozó hollywoodi szuperprodukcióval, a Valkyrievel. Bryan Singer azon dolgozik, hogy egy olyan filmet forgasson – ha nem csalnak a jelek –, ami jobban átalakítja Németországot, mint az elmúlt évtizedekben bármelyik más film. Ez a változás annyiban fog megjelenni, hogy megváltoztatja azt a szemléletet, ahogyan a külföld Németországra tekint, függetlenül a németek szándékaitól. Ideje lenne 2007 szeptemberében végre elismerni: külföldön a nézők 99 százaléka úgy gondolkodik, hogy minden német 1945-ig hitt Hitlerben, rajongott érte, támogatta a tetteit, sőt örült az európai zsidók kiirtásának. Még azok is, mint Christopher McQuarrie – a zseniális forgatókönyvíró, akik tudtak a merényletről és az ellenállásról –, még ők is átvették Winston Churchill olvasatát. McQuarrie most egy filmkészítő szemével látja, hogy mi történt az összeesküvés egyik kulcsfontosságú helyén, az úgynevezett. Bendler-tömbben. „Egyre tovább halad” – nyilatkozta a film címszerepét játszó Tom Cruise, aki maga is elismerte, hogy a film forgatása közben egyre többet tud meg a történelmi eseményekről. Igen fájdalmas, de nem kevéssé fontos az a hollywoodi felismerés, hogy voltak olyan emberek a Harmadik Birodalomban, akik Hitlert meg kívánták gyilkolni.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Hans-Jörg Schmidt, Prága felháborodott Daraboson: Nem vagyunk Bécs csatlósa című cikkében ismerteti a rakétavédelmi kezdeményezés miatt a szomszédok között kirobbant vitát. Felháborította Prágát, hogy Norbert Darabos (SPÖ) osztrák honvédelmi miniszter a Csehországba tervezett rakétavédelmi rakétarendszert a Die Pressében megjelent interjújában „provokációnak” nevezte. A két ország között állandó problémának számító temelini atomerőmű mellett immár a csehországi rakétavédelmi rendszer miatti vita is rontja Prága és Bécs kapcsolatát. A nyilatkozat Prágában felháborodást keltett. Miközben Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter még nagylelkűen csak „alapvető tévedésként” kommentálta Darabos szavait, a lapkommentárok azonban jóval keményebben fogalmaznak. Az osztrák fővárost ismét azzal gyanúsították: úgy viselkedik, mint a monarchia idején, amikor mindent előírtak Prágának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.