al-Dzsazíra
Az arab sajtóban is téma volt Nicolas Sarkozy magyar származású francia köztársasági elnök hazánkban tett pénteki látogatása.
A katari al-Dzsazíra hírtelevízió egy rövid összefoglalóban számolt be az eseményről, kidomborítva azt: Magyarország annak köszönheti e jeles eseményt, hogy Sarkozy apja magyar származású volt.
Kiemelték: e látogatás legfőbb célja, hogy felszámolják azt a félreértést, ami a közép- és kelet-európai országok, illetve Franciaország között volt az utóbbi években. Sarkozy ezzel arra utalt, hogy elődje, Chirac éles kritikával illette a volt kommunista országokat, amiért azok támogatták az Egyesült Államok 2003-as iraki invázióját.
A hírtelevízió emellett kitért arra is, hogy Sarkozy szerint hazánk fontos szerepet tölt be az európai energiaellátás kérdésében is, hiszen a szocialista kormány kifejezetten jó kapcsolatot ápol Oroszországgal.
A hírösszefoglaló végén egy röpke mondat erejéig azért megemlítették, hogy a francia államfő édesapja a II. világháború után hagyta el hazánkat, és még azt is megtiltotta, hogy fia megtanuljon magyarul.
al-Vatan
A kuvaiti al-Vatan című napilap egy hosszabb lélegzetvételű cikkben számol be ugyanerről az eseményről.
Franciaország és a közép-kelet-európai országok közötti hűvös viszonyról szólva Sarkozy szavait idézik: „Az Európai Unión belül nincsenek kicsi és nagy országok. Olyan sincs, hogy egy országnak joga van a beszédhez, a másiknak meg a hallgatáshoz. Minden tagállam egyenlő jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik.”
A kuvaiti lap úgy fogalmaz, hogy Sarkozy ezzel elődjét, Chirac elnököt kívánta kritizálni, aki szerint ezeknek a kis országoknak „hallgatniuk” kellett volna az arab lap által 2003-as iraki beavatkozásnak nevezett invázió idején.
A francia államfő szót ejtett még arról is, hogy milyen erősen kötődik hazánkhoz: „Magyarországnak különös helye van a szememben, hiszen ez apám családjának az országa.”
Arra a kérdésre, hogy miért éppen hazánkban kezdte közép-európai körútját, azt válaszolta: azért, hogy kifejezze, „Franciaország mennyire értékeli azt a szerepet, amit Magyarország a térségben betölt.” Beleértve ebbe a demokratikus hagyományokat és a liberális eszmék nagy térnyerését, amiben hazánk a francia államfő szerint a volt kommunista országok között élen jár.”
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
