„A háború lehet a legrosszabb következmény" – jelentette ki Borisz Tadics abban az interjúban, amelyet szerdán közölt a Hospodárské Noviny cseh gazdasági és politikai napilap. A politikus arra a kérdésre válaszolt, milyen következményekkel járhatna Koszovó önállóságának a kikiáltása. Megjegyezte: a háború a múltban gyakori következménye volt az ilyen folyamatoknak.
Ez a „legrosszabb forgatókönyv", amelyet el kell kerülni – állította a szerb államfő. Szerinte a koszovói albánok és a szerbek meg tudnának egyezni egy kompromisszumos megoldásban, ha néhány európai és amerikai politikus nem támogatná az albánok igyekezetét a tartomány önállóságának a kikiáltására. Amíg a koszovói albánok érzik a külföld támogatását, nem lesznek hajlandóak leülni a tárgyalóasztalhoz és kompromisszumot kötni.
„Megvárják amíg a tárgyalások csődbe jutnak, majd kikiáltják önállóságukat. Ez a katasztrofális forgatókönyv" – fejtette ki véleményét a szerb elnök, és kompromisszumkeresésre szólított fel. A szerb államfő szerint a Martti Ahtisaari ENSZ-különmegbízott vezette eddigi tárgyalási folyamat „teljesen hibás" volt, s eredménye egy olyan terv, amely Szerbia számára elfogadhatatlan, mert sérti a nemzetközi jogrendet.
A NATO minden helyzetre felkészült Koszovóban – hangoztatta a szövetség szóvivője szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján. Szerbiában és a hozzá tartozó Koszovóban, valamint a nemzetközi közösségben jelenleg is folyik a gondolkodás arról, mi legyen a zömmel albánok lakta tartomány végső státusa – a helyiek a függetlenség, a szerbek a Szerbiához tartozás mellett kardosodnak, az egyelőre jóváhagyásra váró ENSZ-terv egyfajta ellenőrzött függetlenséget javasol. A NATO-t mindazonáltal semmilyen helyzet nem érheti váratlanul, megfelelő erők, tervek és szükség esetén tartalékok is rendelkezésére állnak – szögezte le James Appathurai szóvivő.
(MTI)