Takács a gyűlöleltbeszéd szankcionálását tervezi

Koalíciós egyeztetést tartanak a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) tervezett módosításáról - erről Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter beszélt a kormányszóvivői tájékoztatón azt követően, hogy a kormány szerdán meghallgatta őt a jogszabály-változtatásra vonatkozó minisztériumi javaslatról.

MNO
2007. 09. 05. 15:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazságügyi tárca vezetője ismertette: három fontos eleme van a törvénymódosítási javaslatnak. Kiegészíti a személyiségi jogsértés általános megfogalmazását egy újabb magyarázó szakasszal, a jogsértés elleni fellépést lehetővé teszi akkor is, ha a kijelentés címzettje nincs konkrétan nevesítve, és civil szervezetek, érdekképviseletek számára is lehetővé teszi a jogérvényesítést.

Takács Albert közölte: a koalíciós állásfoglalást követően válhat véglegessé a kormány álláspontja. Mint fogalmazott, elképzelhetőnek tartja, hogy még az idén hatályossá válik a módosított jogszabály.

A miniszter a jogszabály-módosítás céljának nevezte, hogy a sértő, becsmérlő, rágalmazó kijelentésekkel és magatartásokkal szemben valaki akkor is jogvédelemben részesüljön, ha nem személy szerint rá irányult a sérelem.

A javaslat három eleme közül kiemelte: az első elem azzal kapcsolatos, hogy a jelenleg is szabályozott személyiségi jogsértés általános tényállását kiegészítenék „egy új magyarázó, értelmező újabb szakasszal, amelynek az a lényege, hogy a személyiségi sérelemnek nem csak általában lehet bekövetkeznie, hanem vallási, világnézeti, nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozásra tekintettel is”.

A második lényeges változtatással kapcsolatban a miniszter azt mondta: eddig a sérelemnek konkrét, meghatározott nevű személyre kellett irányulnia, és ha ez nem így volt, a sérelem szankcionálatlanul maradt. Mint mondta, ezt a hiányosságot küszöböli ki a módosítási tervezet.

A jogszabály harmadik változtatásának azt nevezte: ha valaki valamilyen oknál fogva nem kívánja személyesen érvényesíteni a jogát a sérelemmel szemben, akkor jogi úton az a csoport, amelynek tagja, illetve civil szervezet, érdekképviselet is eljárhasson. Hozzátette: ezekben az esetekben az esetlegesen megítélt kártérítést közérdekű, közhasznú célra kellene fordítani.

A módosítás értelme, hogy a gyűlöletbeszéd szankcionálását, nyilvánosság elé tárását a jogalkotó elvégezze – fogalmazott Takács Albert. Mint mondta, a javaslattal a kormány ismételten hitet tesz amellett, hogy bizonyos értékek mellett kiállva képzeli el az emberi jogok védelmét, de egyszersmind a más jogágak területére vonatkozó szankciók alkalmazásától eltekint.

A miniszter újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: a jogszabály-változtatással nem az emberi jogoknak és nem a személyiségi jogoknak a véleménynyilvánítás jogával történő összeméréséről van szó, és a tervezet semmilyen módon nem irányul az emberi jogok korlátozására.

A civil szervezetek esetében a perképességről szólva azt mondta, a közérdekű keresetindítási joggal olyan közhasznú társadalmi szervezetek élhetnek, amelyeknek „célja a sérelem által érintett emberi és állampolgári jogok védelme”.

Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy ez a jogszabály-módosítási tervezet mennyiben segíti a kuruc.info elnevezésű portállal szembeni fellépést, Takács Albert azt mondta: a jogszabály-módosítás a sajtóban elhangzó jogsértések kezelésére is alkalmas, ugyanakkor a konkrét honlappal kapcsolatban azt közölte: nem elegendőek a magyar szervek eszközei, jogsegélyegyezményekre van szükség, amelyek jelenleg nem állnak rendelkezésre.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.