A kabinet kiemelt figyelmet fordít a családtámogatások megőrzésére és megerősítésére – jelentette ki napirend előtt Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter. (Gyurcsány Ferenc miniszterelnök most nem szólalt fel napirend előtt.) Állítása szerint 2008-ban 30 milliárd forinttal jut majd több családtámogatásra, mint idén. Jövőre a kormány differenciált családipótlék-emelést kíván végrehajtani, ami azt jelenti, hogy a három vagy több gyermeket nevelők támogatása emelkedik infláció feletti mértékben – fejtette ki.
Lamperth külön kitért a nyugdíjasokra. Január 1-jétől 4,9 százalékos nyugdíjemelés lesz – jelentette be –, ez átlagosan havonta 3600 forint pluszt jelent majd a nyugdíjasoknak. A miniszter szerint ez az ellátás vásárlóértékének szerény növelését jelenti. Folytatódik a nyugdíjkorrekciós program, és jövőre is lesz 13. havi nyugdíj – mondta.
A kormány szociális válságot idézett elő
Mátrai Márta (Fidesz) szégyenletesnek nevezte a miniszter szavait. Hangsúlyozta: 2007-ben 100-120 ezer forintot vett el a kormány a családoktól. A megszorítások miatt a nyugdíjasok elvesztették a 13. havi nyugdíjnak megfelelő összeget, és az elvonások már a 12. havi juttatást veszélyeztetik. A nyugdíjas infláció három százalékkal volt magasabb, mint az egyébként sem alacsony „normál” érték, és minden harmadik gyerek szegénynek minősül – mondta.
A kabinet leépítette a gyermekek után járó adókedvezményt, megszüntette a rendszeres gyermekvédelmi támogatást – sorolta Mátrai. A kormány szociális válságot idézett elő, a szavak szépen hangzanak, csak éppen a családok számára nem elfogadhatók – mondta a fideszes képviselőnő.
Béki Gabriella (SZDSZ) bejelentette: pártja egyetért a differenciált családipótlék-emeléssel. Ugyanakkor tarthatatlanul alacsonynak nevezte az anyasági támogatás összegét. Hangsúlyzta: a munkából kieső, gyesen lévő kismama a minimálbér mindössze negyven százalékát kapja. Van még jó sok tennivaló – mondta Béki.
Sokkal többre lenne szükség
Harrach Péter (KDNP) szerint hiteles családpolitikával lehetne növelni a házasodási, gyermekvállalási kedvet. A reálbércsökkenés, az áremelkedések azonban növelik a bizonytalanságot és éppen az ellenkező irányba hatnak. Harrach is nehezményezte a családi adókedvezmény leépítését, de jelezte: a támogatások differenciálásával egyetértenek. Megjegyezte viszont, hogy sokkal többre lenne szükség. Ezért a KDNP újra a parlament elé terjeszti a családi adózásról szóló törvényjavaslatát – jelentette be.