Amikor a kommunisták elveszítették hitüket

A  német egység napja alkalmából a kommunista rendszer összeomlásának okait elemzi a Süddeutsche Zeitung. A Der Standard kommentárban elemzi az osztrák kormány keleti EU-szomszédaihoz fűződő viszonyát, kárhoztatva Ausztria bizalmatlan, „provokatív” magatartását a Schengen-zóna kiterjesztésének küszöbén. 

2007. 10. 03. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Peter Bender elemzi az NDK összeomlásának okait a mai német nemzeti ünnep alkalmából. Kinek köszönhetjük valójában a német egységet? – teszi fel a kérdést a nyugatnémet televízió egykori kelet-berlini tudósítója. Szerinte a német egység legfontosabb oka a szovjet hatalom összeomlása volt. A kommunista világ immár nem volt képes a kihívásokra válaszolni, kormányzásának módszerei, gazdálkodása eljutott teljesítőképességének határáig, ezzel együtt pedig eltűnt az ideológiai magabiztosság is. A hívők, akik mindenütt csak kisebbségben voltak, már nem hittek többé, a kormányzók már nem voltak biztosak a tetteikben. A birodalom elkezdett felfesleni a szélein, Lengyelország és Magyarország demokratizálódott, és Gorbacsov ebbe bele is törődött. S amikor 1989. november 9-én a falat átszakították, megelégedett Egon Krenz NSZEP-vezetőnél egy bocsánatkéréssel, és aggódva kérdezte Helmut Kohlt és Willy Brandtot: tisztában vannak-e a helyzet komolyságával? Még mindig 350 000 szovjet katona állomásozott az NDK-ban – írja Bender. Nemcsak Moszkva hatalma fogyatkozott, de a hatalom akarása is elbágyadt. A keletnémetek azért kergethették el hivatalaikból a pártfunkcionáriusokat, mert a szovjet katonák a laktanyáikban maradtak.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Alexandra Föderl-Schmid Új vasfüggöny című cikkében ismerteti Bécs keletpolitikáját. Nagyobb bizalmatlansággal nem is viszonyulhat Ausztria keleti szomszédaihoz – írja. Annak ellenére, hogy az EU határozatában még karácsony előtt a cseh, szlovák, magyar, szlovén határon eltűnik az ellenőrzés, osztrák részről egy új biztonsági dróthálón barkácsolnak. Emellett a munkaerőpiacot 2011-ig lényegében lezárva tartanák, a kelet-európai szakembereket is csak igen alapos ellenőrzés után kívánják beengedni. De a kelet-európai vállalatok és bankok felvásárlásának, valamint a keleti megbízásoknak semmilyen határ sem állhatja útját. Másoknak természetesen ki kell nyitniuk a cégeink előtt a kapuikat – de mi bezárkózhatunk. Ha Ausztria formálisan elismeri, hogy ezek az országok a schengeni övezethez tartoznak, gyakorlatban azonban egészen másként cselekednek, akkor ez azonos azzal a provokációval, amit a bajorok Ausztriával szemben követtek el, amikor 1997-ben Bécs kívánt belépni az övezetbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.