Elindult a roma kárpótlási csalók pere Kecskeméten

Megkezdődött Bács-Kiskun megyében a roma kárpótlási csalók pere. A vádlottak az ügyészség szerint bűnszövetkezetben, csalással igényeltek kárpótlást az Osztrák Megbékélési Alaptól azon a címen, hogy a II. világháború alatt Ausztriába hurcolták őket kényszermunkára.

MNO
2007. 10. 02. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bács-Kiskun Megyei Bíróságon kedden megkezdődött az Osztrák Megbékélési Alap által nyújtott kárpótlással történt visszaélések miatt indított bűnügy tárgyalása; a bűnügyben 54 személy ellen emeltek vádat. A 237 oldalas vádirat szerint a vádlottakat az Osztrák Megbékélési Alap terhére elkövetett csalással, illetve az ahhoz kapcsolódó, különösen nagy kárt okozó, bűnszövetségben, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalással, illetve magánokirat-hamisítással vádolja az ügyészség.

Az osztrák és a magyar kormány 2000-ben megállapodott abban, hogy kárpótlást kérhettek azok az emberek, akiket a II. világháború idején a mai Ausztria területére hurcoltak kényszermunkára. A kárpótlási igényeket 2003-ban lehetett beadni.

Magyarországról több mint 12 ezer roma kárpótlási igénylés érkezett be, ebből csak Bács-Kiskun megyéből háromszáznál több személy nevében adtak be kárpótlást. A megyébe több mint háromszázmillió forint érkezett. A rendőrség 2004-ben kezdte meg a nyomozást. A nyomozás megindítását követően több megyében is hasonló bűncselekmények elkövetése miatt indítottak eljárást, de az ügyeket nem egyesítették. A megyei bíróságok külön eljárásban tárgyalják az ügyeket, néhány megyében még csak vádemelések történtek, de például Győr-Moson-Sopron megyében már elsőfokú ítélet is született, amelyben letöltendő börtönbüntetést szabtak ki a vádlottakra.

Piramisszerű bűnszövetkezet

Surányiné Pólik Erika tanácsvezető bíró októberben és novemberben szinte minden második munkanapon tárgyalást tart. A vádlottak kihallgatása várhatóan két hónapot vesz majd igénybe, ezután következik a háromszáznál több tanú meghallgatása. A vádlottakat 26 ügyvéd védi, többségük kirendelt védőként. A vádlottak – akik közül 12-en előzetes letartóztatásban is voltak a nyomozás során – szabadlábon védekeznek. Ítélet várhatóan 2008 közepén lesz.

A vádirat szerint a rendszer piramisszerűen épült fel, melyben alul helyezkedtek el az igénylők, akik a legtöbb esetben a kárpótlás valódi mibenlétével sem voltak tisztában. Az elkövetői láncolat összes tagja részesült a jogtalan haszonból. Az elsőrendű vádlottat, Sz. Katalint 150 millió forint jogtalan visszaigénylésében történő közreműködésben vádolja az ügyészség.

Az ügyészség szerint a benyújtott igénylésekhez csatolt okiratok közül több valótlan adatokat tartalmazott. Az ügyészség a kalocsai, a keceli, a kiskunhalasi, a miskei, a jánoshalmi, a dusnoki és a soltvadkerti cigány kisebbségi önkormányzat korábbi elnökeit és több korábbi tisztségviselőjét is vádolja a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon megkezdődött büntetőügyben. A vádlottak között van a Kiskőrösi Rendőrkapitányság igazgatásrendészeti főelőadója is. A rendőr őrnagyot a büntetőeljárás jogerős befejezéséig felfüggesztették beosztásából.

Többen igényeltek, mint ahányan kényszermunkán voltak

Kárpótlást az az érintett kérhetett, aki 2000. február 16-án életben volt, vagy munkatáborban született. Az igénylőlapokra beírt adatok elemzése alapján az osztrák hatóságok 2500 vagy 7600 euróban határozták meg a kárpótlás mértékét, tehát egyes személyek közel kétmillió forinthoz juthattak.

A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványt bízták meg, hogy koordinálja a kárpótlási pénzek szétosztását, de a beérkezett kérelmek alapján a döntést Ausztriában hozták meg. A kérelemhez egy kérdőívet kellett kitölteni, melyhez a deportálás után kapott igazolást kellett volna csatolni. Lehetőség volt arra, hogy az okiratokat közjegyző, jegyző vagy kisebbségi önkormányzati vezető igazolja.

A rendelkezésre álló levéltári és egyéb adatok alapján a II. világháborúban megközelítőleg 40 ezer embert hurcoltak el a mai Ausztria területére kényszermunkára. Az elhurcoltak 80 százaléka zsidó származású volt, tehát a becslések szerint Magyarország területéről elhurcolt, egyéb népcsoporthoz tartozók száma nyolcezer körüli lehetett. (Emlékeztetőül: 12 ezer roma kárpótlási igényt nyújtottak be.) Az érintett zsidó származásúak közül kevesebb mint kétezren (ez kevesebb mint öt százalék) tudtak élni a kárpótlás lehetőségével.

A rendelkezésre álló adatok szerint Bács-Kiskun megyére nem volt jellemző, hogy területéről nagy számban deportáltak volna nem zsidó származásúakat osztrák munkatáborba.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.