Az egészségügyben nem reform, hanem rombolás folyik, amit abba kell hagyni – jelentette ki Orbán Viktor a Fogadóóra legújabb adásában.
A korábbi adásokban is rendre előkerültek az egészségüggyel kapcsolatos kérdések – emlékeztetett a Fidesz elnöke, majd hozzátette, hogy „közben az országban a valóságban a helyzet egyre rosszabb lett (…), egyébként a kevés pénzzel rendelkező, nehéz helyzetben lévő emberek számára az egészségük helyreállítása egyre inkább elérhetetlen”. A gyógyuláshoz alig férnek hozzá, a gyógyszereiket nem tudják kifizetni – hívta fel a figyelmet a Fidesz elnöke, aki szerint a helyzet egyre romlik, a káosz pedig növekszik az egészségügy területén.
A XXI. század kérdése Magyarországon az, hogy honnan szedjük majd össze azokat a forrásokat, amelyek az ellátórendszer fenntartásához szükségesek – válaszolta a műsor vendégeként Szócska Miklós arra a felvetésre, hogy miről is szól jelenleg az egészségüggyel kapcsolatos vita. A SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjának megbízott igazgatója a járulékfizetéssel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet: a demográfiai mutatókat figyelembe véve úgy tűnik, nem lesz elég a fizetések összege. A szakember szerint „most arról vitatkozni, hogy egy versengő, több-biztosítós modellt bevezessünk, egy drágább, költséghatékonytalanabb, igazságtalanabb modellt bevezessünk, erről nincs itt az ideje vitatkozni”.
Kiszélesedhet a szociális válság
Orbán mindehhez hozzátette: nemcsak arról van szó, hogy „nem ez a legfontosabb kérdés, de nyilvánvaló, hogy mik a legfontosabb kérdések”. Mint mondta, Magyarországot egyre inkább a szociális válság sújtja. Hozzátette: ezt nem úgy kell kezelni, mint egy gazdasági vagy politikai válságot. A szociális válság „egy egész történelmi korszakot jelenthet Magyarország életében”. Akik egyszer lecsúsztak – fejtette ki –, akik egyszer beleestek a szociális válság örvényébe, azoknak nincs pénzük a számláik kifizetésére, nem tudják taníttatni gyermekeiket, ha betegek lesznek, nincs módjuk meggyógyíttatni magukat. Egyre inkább lesüllyednek – hívta fel a figyelmet az exminiszterelnök és mint fogalmazott, „az állam pedig napról-napra jelenti be, hogy melyik az a terület, (amelyet illetően) többet őrá, köszöni szépen, senki se számítson.” E folyamat azt vetíti előre, hogy Magyarországon többmilliós olyan réteg alakulhat ki, akik önerőből nem lesznek képesek kijutni leszakadt helyzetükből – tette hozzá.