A tárcavezető az egyik napilapnak adott nyilatkozatában ugyanis kijelentette, hogy kizárt, hogy földszerzési kérdésekben politikai megállapodás jöhetne létre. Kifejtette továbbá — eddig ismert álláspontjától eltérően —, hogy állattenyésztéssel foglalkozó jogi személyek számára lehetővé kell tenni a földvásárlást, ráadásul az állami földek eladásakor általában előnyben részesítené a mezőgazdasággal foglalkozó más jogi személyek tulajdonosait, tagjait és alkalmazottjait is.
Szeptember 18-án az öt parlamenti párt és szakmai szervezet részvételével tárgyalássorozat kezdődött a termőföldtörvény módosításáról és más, termőföldet érintő kérdésekről – emlékeztett a kommüniké. A megbeszélésen megállapodás született arról, hogy a résztvevők írásba foglalják azokat a termőföld-gazdálkodással (tulajdonlás, bérlet stb.) kapcsolatos kérdéseket (problématérkép), amelyek szerintük megoldást igényelnek. Ezek alapján az október 9-én esedékes következő plenáris ülésen meghatározzák a további szakmai és/vagy politikai egyeztetések menetrendjét. A tárgyaláson jelen volt az FVM politikai államtitkára is, aki kijelentette, hogy földtörvény módosítást a kormány csak konszenzus esetén terjeszti a parlament elé. Az egyeztetésen maga Gráf József meg sem jelent. A kinyilvánított tárgyalási szándék szöges ellentétben áll az említett miniszteri nyilatkozattal. Érthetetlen a kialakult helyzet. Vagy belső ellentét feszül a miniszter és államtitkára, valamint az MSZP-frakció között, vagy egy jól kigondolt szereposztással valamiféle színjátékba készül bevonni az ellenzéket a kormányoldal. Közben a színfalak mögött zavartalanul folytatható az állami földek kiárusítása, az MSZP-t támogató tőkés csoportoknak (ezt jelzik a legújabban kiírt NFA-pályázatok).
Felhívjuk a tárgyalásokat kezdeményező MSZP-frakciót, hogy egyeztessen az FVM vezetésével és próbáljanak meg közös nyelvet beszélni. A KDNP továbbra is fenntartja tárgyalási készségét, komolyan törekszik a megállapodásra, azonban nemtelen színjátékban nem kíván részt venni. Egyúttal figyelmeztetjük az állami földek megvásárlóit, hogy amennyiben nemzeti, közösségi érdekeket sért a tervezett adásvétel, kormányra kerülésünk esetén a szerződéseket felülvizsgáljuk, és a jogos közérdek védelmében kisajátításra kerülnek a most eladott földek – áll a közleményben.