Újraosztás – kevesebb EP-képviselőt küldhetünk Brüsszelbe?

Újraosztanák az EP-képviselői mandátumokat. Az Európai Bizottság már meg is szavazta a francia-román javaslatot. Eszerint a 27 tagállamból 17-nek a jövőben kevesebb képviselője ülhetne az EP-ben. Az ügy Magyarországot is súlyosan érinti: a frissen elfogadott javaslat szerint 24 helyett 22 képviselőt delegálhatunk Brüsszelbe.

MNO
2007. 10. 02. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszavazta az Európai Parlament illetékes bizottsága kedden Brüsszelben azt a javaslatot, amely az átfogó uniós intézményi reform jegyében EP-képviselői helyek számának újraosztására vonatkozik az egyes tagországok között. A francia néppárti Alain Lamassoure és a román szocialista Adrian Severin által közösen kidolgozott javaslat szerint a huszonhétből tizenhét EU-tagországnak kevesebb képviselője lenne a reform életbelépését követően a jelenleginél, míg hat ország jelenlegi létszámát tarthatná meg, négynél pedig egy-egy fős emelkedésre kerülne sor.

Magyarország a jelenlegi 24 helyett csak 22 EP-képviselővel rendelkezne, két mandátumot vesztve, akárcsak a legtöbb közepes méretű tagállam. Olaszország hat helyet vesztve 72 képviselőt tarthatna meg, míg Németország három (96), Franciaország négy (74), Nagy-Britannia öt (73), Lengyelország három (51) képviselővel küldhetne kevesebbet.

Az EP várhatóan a jövő heti plénumon Brüsszelben szavaz a javaslatról.

Kemény a lengyel lobbi

A döntés nem tekinthető lefutottnak, mert például Lengyelország keményen lobbizik keretének megtartásáért. Az EU-tagországok kormányainak végleges döntése az uniós reformszerződéssel foglalkozó, közelgő lisszaboni csúcstalálkozón (október 18-19.) várható az ügyben, de szinte bizonyos, hogy a létszámot 750-ben maximálják, míg a tagállami minimumot 6, a nemzeti felső korlátot 96 képviselőben határozzák meg. A két jelentéstevő elmondta, hogy az egyes országoknak jutó mandátumok számát egyfelől igyekeztek a lakosság számarányaihoz igazítani, másfelől figyelembe venni a 750 fős korlátozásra vonatkozó elvi döntéseket.

Az elgondolás értelmében ráadásul a jelenlegi tagállamok nem töltenék be mind a 750 mandátumot, mert fenntartanak helyeket a várhatóan néhány éven belül EU-taggá váló Horvátországnak. Több képviselői helyet kapna Ausztria, Szlovénia, Svédország és Málta, nem változna a spanyolok (54), a bolgárok, a lettek, az észtek, a ciprusiak és a luxemburgiak kerete.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.