Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Péter Bognár Ausztriában a szocializmus sikeres lett volna címmel ismerteti a magyarországi kommunista pártok történelemhamisításait. Bár a négy évtized után a szocializmus a magyarok többsége szemében végleg lejáratta magát, ennek ellenére mégis két kisebb kommunista párt most is a parlamentbe jutásról álmodik. A lappal folytatott beszélgetésben a Magyar Kommunista Munkáspárt vezetője, Thürmer Gyula dicshimnuszokat zeng a létező szocializmus időszakáról: „A jólét országunkban akkoriban érezhetően emelkedett. Olyan jól a magyarok sohasem éltek a történelemben.” Fratanolo János, a Munkáspárt 2006 vezetője ugyanezeket a húrokat pengeti, amikor Kádár Jánost a XX. század legnagyobb politikusának nevezi. Mindkét kommunista vezető ugyan elismeri, hogy a Kádár-rezsim hibázott, de Thürmer azonnal hozzáfűzi: „Nem szabad elfeledni, hogy a kommunista ideológia szegény országokban győzött. Amennyiben a szocializmus Ausztriában vert volna gyökeret, valószínűleg sikeres lett volna.” Mindketten elutasítják a mai magyarországi viszonyokat, miközben Thürmer a „neoliberalizmus korbácsáról”, addig Fratanolo a „pénz diktatúrájáról” beszél. Thürmer és munkáspártja azt szeretné, ha Magyarország olyan országokhoz közeledne, mint Kína, Szíria vagy Fehéroroszország. Alexander Lukasenko Fehéroroszországa meghatotta Thürmert: „Meglepően nagy ott a jólét, rend uralkodik, az utcák tiszták, a metró hibátlanul működik.”
Der Standard (derstandard.at)
A Magyarországon erősödő erőszak leglátványosabb esete egy román utcagyerek története, aki múlt csütörtökön a nyílt utcán súlyosan megsebesített egy 15 éves fiatalt. A „kis gengszter” áldozatától az MP3-lejátszóját akarta megszerezni. Az eset sokak érzelmeit felkavarta. Miközben a politikusok meglepően hallgattak a törvényes rendről, addig a rádiók betelefonálós műsorainak egyik fő témájává vált az eset.
Der Spiegel (spiegel.de)
A klímaproblémát tovább súlyosbítja, hogy a bioüzemanyagok repcéből, szójából vagy cukorrépából készülnek, ám az EU képtelen saját területein megtermelni az igényeinek megfelelő mennyiséget, s ezt Brazíliban termeltetné meg. Ezért könnyen lehet, hogy a legfontosabb környezetszennyezőt, a szén-dioxidot felvevő Amazonas menti őserdőket fogják kivágni. Markus Söder (CSU) bajor Európa-ügyi miniszter kijelentette: „Környezetvédelmi csibészség, ha Brazíliában azért irtják az őserdőt, hogy utána Európában bioüzemanyagot tankoljanak”. A lap információi szerint a bajor tartományi kormány jelenleg szövetséget kovácsol az autók szén-dioxid-határértéke ellen. A müncheni kancellária tizenegy országnak írott levelével kívánja az EU elképzelését megtorpedózni. A tervezett szankciók „innovációellenesek és nem segítik a klímavédelmet”, áll Söder levelében.