Törvénnyel a „disznózabálózás” ellen

A Der Spiegel beszámol a német büntető törvénykönyvben a többségi társadalom védelmében tervezett szigorításokról. A Die Presse a Nabucco halálát látja a most aláírt bolgár-orosz megállapodásban.

2008. 01. 19. 10:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Baden-Württemberg büntetni kívánja a németellenes jelszavakat címmel ismerteti a fiatalkorú bűnözéssel kapcsolatos törvényhozási terveket. Rúgás, verés, szúrás világos bűncselekmények – de miként ítéljen a bíróság olyan szóbeli támadásokról, mint „szaros német”? Wolfgang Reinhart (CDU) baden-württembergi Bundesrat-miniszter szerint ez is etnikai uszításként lenne büntethető. A politikus szerint ez a módosítás „kézzelfogható eszköz” lenne a németellenes jelszavakkal szemben. „A fiatalkorú, erőszakos bűnözőknek tudniuk kell, hogy németellenes megnyilatkozásaik megzavarják a belső békét, ami büntetést von maga után”, nyilatkozta Reinhart. Ezért törvénytervezetet készül kidolgozni, hogy megakadályozzák az ilyen kisiklásokat.

Mindeddig a büntető törvénykönyv szerint csak az volt büntethető, aki a lakosság egy része ellen keltett gyűlöletet. Ezzel szemben az „olyan gyűlölködéseket, melyek minden német ellen irányultak”, nem szankcionálta, fogalmazott Reinhart.

A javaslat alapját egy a közelmúltban a Berliner Zeitungban megjelent tudósítás szolgáltatta, ebben például szóba került, hogy a török és libanoni fiatalok mind gyakrabban „disznózabálóknak”, „szaros németeknek” csúfolják a bennszülötteket.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A Gazprom megtorpedózza az ÖMV Nabucco-projektjét című cikkében ismerteti az orosz gazdasági nyomulás legújabb lépéseit. Oroszország és Bulgária megállapodott egy gázvezeték építésében. A sok milliárdos befektetés közvetlen konkurenciája az EU Nabucco-projektjének, ez azonban láthatóan alig érdekel valakit e két országban.

Bulgária beszáll a milliárdokba kerülő, Déli Áramlat nevű gázvezetékbe, amin keresztül a Gazprom nagy mennyiségben kívánja orosz gázzal ellátni Európát. Vlagyimir Putyin jelenlétében Szófiában erről állapodott meg a két állam kormánya. Az olasz ENI részvételével készülő vezetékben döntő szerepet játszik a Gazprom, az energiaóriás legnagyobb részvényese az orosz állam.

A Déli Áramlat egy vezetékének 900 kilométeres szakasza a Fekete-tenger talapzatán és Bulgárián keresztül futna. A Déli Áramlat közvetlen konkurense az európai közösség által támogatott Nabucco vezetéknek. Ez utóbbi Kelet-Törökországból közvetlenül az alsó-ausztriai Baumgartenig hozná a közép-ázsiai gázt.

A Nabuccóban öt energiaellátó cég vesz részt az osztrák ÖMV vezetésével. Az EU támogatja az elképzelést, és azt „az európai érdekekben álló elsődleges tervként” értékelte. A 2002-ben megalakított nemzetközi konzorcium feladata az elképzelés megvalósítása. A végső döntés azonban mindmáig hiába várat magára.

Ezzel szemben a Gazprom a Déli Áramlattal befejezett tényeket teremt. A konszern égisze alatt már megegyeztek az Északi Áramlatról, mely a Balti-tengeren keresztül vezetné Németországba az orosz gázt. Emellett a Gazprom már 2003-ban az olasz ENI-vel közösen megállapodott a Kék Áramlat felépítéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.