Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Baden-Württemberg büntetni kívánja a németellenes jelszavakat címmel ismerteti a fiatalkorú bűnözéssel kapcsolatos törvényhozási terveket. Rúgás, verés, szúrás világos bűncselekmények – de miként ítéljen a bíróság olyan szóbeli támadásokról, mint „szaros német”? Wolfgang Reinhart (CDU) baden-württembergi Bundesrat-miniszter szerint ez is etnikai uszításként lenne büntethető. A politikus szerint ez a módosítás „kézzelfogható eszköz” lenne a németellenes jelszavakkal szemben. „A fiatalkorú, erőszakos bűnözőknek tudniuk kell, hogy németellenes megnyilatkozásaik megzavarják a belső békét, ami büntetést von maga után”, nyilatkozta Reinhart. Ezért törvénytervezetet készül kidolgozni, hogy megakadályozzák az ilyen kisiklásokat.
Mindeddig a büntető törvénykönyv szerint csak az volt büntethető, aki a lakosság egy része ellen keltett gyűlöletet. Ezzel szemben az „olyan gyűlölködéseket, melyek minden német ellen irányultak”, nem szankcionálta, fogalmazott Reinhart.
A javaslat alapját egy a közelmúltban a Berliner Zeitungban megjelent tudósítás szolgáltatta, ebben például szóba került, hogy a török és libanoni fiatalok mind gyakrabban „disznózabálóknak”, „szaros németeknek” csúfolják a bennszülötteket.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap A Gazprom megtorpedózza az ÖMV Nabucco-projektjét című cikkében ismerteti az orosz gazdasági nyomulás legújabb lépéseit. Oroszország és Bulgária megállapodott egy gázvezeték építésében. A sok milliárdos befektetés közvetlen konkurenciája az EU Nabucco-projektjének, ez azonban láthatóan alig érdekel valakit e két országban.
Bulgária beszáll a milliárdokba kerülő, Déli Áramlat nevű gázvezetékbe, amin keresztül a Gazprom nagy mennyiségben kívánja orosz gázzal ellátni Európát. Vlagyimir Putyin jelenlétében Szófiában erről állapodott meg a két állam kormánya. Az olasz ENI részvételével készülő vezetékben döntő szerepet játszik a Gazprom, az energiaóriás legnagyobb részvényese az orosz állam.
A Déli Áramlat egy vezetékének 900 kilométeres szakasza a Fekete-tenger talapzatán és Bulgárián keresztül futna. A Déli Áramlat közvetlen konkurense az európai közösség által támogatott Nabucco vezetéknek. Ez utóbbi Kelet-Törökországból közvetlenül az alsó-ausztriai Baumgartenig hozná a közép-ázsiai gázt.
A Nabuccóban öt energiaellátó cég vesz részt az osztrák ÖMV vezetésével. Az EU támogatja az elképzelést, és azt „az európai érdekekben álló elsődleges tervként” értékelte. A 2002-ben megalakított nemzetközi konzorcium feladata az elképzelés megvalósítása. A végső döntés azonban mindmáig hiába várat magára.
Ezzel szemben a Gazprom a Déli Áramlattal befejezett tényeket teremt. A konszern égisze alatt már megegyeztek az Északi Áramlatról, mely a Balti-tengeren keresztül vezetné Németországba az orosz gázt. Emellett a Gazprom már 2003-ban az olasz ENI-vel közösen megállapodott a Kék Áramlat felépítéséről.