Árulót keresnek Ausztriában

A Die Presse ismerteti az ÖVP hét végén kiszivárgott választási stratégiájának ügyét és a kiszivárogtató személye utáni kutatást. A Die Welt ismerteti egy Németországban született al-Kaida-terrorista történetét. A Süddeutsche Zeitung idézi Wolfgang Clementet, aki szerint felbomlóban van az SPD.

2008. 03. 18. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív berlini napilap Cüneyt C. megpróbált német állampolgár lenni című cikkében ismerteti a Németországban felnőtt al-Kaida-terrorista történetét. Három éven keresztül próbálkozott a későbbi öngyilkos merénylő a német állampolgárság megszerzésével. De Cüneyt C. akkor már rég a bajor alkotmányvédelem célkeresztjében volt. Az alkotmányellenesnek tartott Milli Görüs-szervezet által fenntartott mecsetben tett radikális kijelentéseivel már régebben felkeltette az elhárítás figyelmét. A török szülők Freisingben született gyermeke három évig próbálkozott a német állampolgárság megszerzésével, mielőtt 2007 áprilisában Törökországba utazott volna. Azt a feltételezést, hogy Cüneyt C. volt az, aki március elején öngyilkos merényletet követett el Afganisztánban, Joachim Hermann müncheni belügyminiszter nem tudta megerősíteni. „Érezte, hogy a német biztonsági szervek érdeklődésének fókuszában állt”, nyilatkozta a bajor belügyminiszter. A minisztérium szóvivője szerint Bajorországban évek óta mintegy 5000 iszlamista él, akik közül 500-at erőszakra hajlamosként tartanak nyilván.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap Clement szerint felbomlóban az SPD című cikkében ismerteti az egykori alelnök téziseit. Wolfgang Clement, a Schröder-kormány gazdasági szuperminisztere ismét keményen támadta az SPD-t. „Országunk legrégibb demokratikus pártja jelenleg felbomlóban van”, fogalmazott az egykori SPD-alelnök. A párt jelenleg „céltalanul és vezetés nélkül” hánykolódik. A dilemma időközben nyilvánvalóvá vált, „az SPD Kurt Beck vezetése alatt az eddigi utolsó szociáldemokrata kancellár reformmenetrendjét is feladta, és ezzel majdnem egy időben az Oskar Lafontaine által Baloldali Párttá feltuningolt PDS előtt pedig megnyitotta a kapukat” – bírálta pártelnökét a korábbi szuperminiszter. A szociáldemokrácia helyzete Clement szerint „kegyetlenül komoly”. Az SPD irányvonalának folyamatos bírálata miatt a volt gazdasági miniszter ellen egy kizárási eljárás van folyamatban.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Az ÖVP keresi az árulót című cikkében ismerteti a bécsi konzervatívok stratégiájának kiszivárgását. A Profil magazinnak eljutatott papírok hitelességéhez immár nem férhet kétség. Ezért már a hétvégét a kiszivárogtató keresésével töltötték az Osztrák Néppártnál (ÖVP). Száz százalékban kizárható, állítják a néppártiak, hogy a terveket egy ÖVP-funkcionárius juttatta el a lapnak. Miként az is valószínűtlen, hogy olyan valaki volt, akit a Raiffeisen Bank támogat. A Raiffeisen, melynek képviselői a nagykoalíció híveinek számítanak, nem támogatja az előre hozott választásokat. A bank a Profil magazin tulajdonosa. Csak egy rendkívül szűk kör („maximum tíz személy”) juthatott hozzá a Profilban publikált adatokhoz. Az ÖVP magyarázata szerint az is lehet, hogy a minisztertanácsban vagy a parlamentben kiemelték az illető aktatáskájából az említett anyagot, lemásolták és ismét visszahelyezték. „Senkit sem fizettünk meg az anyagért, nem is szólva arról, hogy valakit rávettünk volna annak megszerzésére”, nyilatkozta Christian Rainer, a Profil kiadója. Mint fogalmazott, ennyit mondhat, többet nem. A nyilvánosságra került ÖVP-papír szerint a konzervatívok egy írásbeli megállapodást követelnek a kancellártól olyan témákban – az adóreform előre hozása, a 2009–2010-es kétéves költségvetés, valamint a belügyminisztériummal kapcsolatos vizsgálóbizottság június végéig történő leállítása –, amelyekben Gusenbauer támogatása kizárható. A múlt heti mozgolódások után egy ilyen álláspont írásba adása vélhetően az SPÖ-n belüli lázadáshoz vezetne. Amennyiben Gusenbauer ezt elutasítja, akkor az ÖVP elindulna az előre hozott választások felé. Még szerdán vagy csütörtökön megérkezhet a nemzetgyűléshez a ház feloszlatását kezdeményező és rendkívüli ülés összehívását indítványozó kérelem. Ez a sietség azért szükséges, hogy a húsvétot követő héten – vélhetően március 27-én – összeülhessen a parlament, és dönthessen önmaga feloszlatásáról. Az ÖVP azért tartaná ideálisnak a június 1-jei időpontot, mert június 8-án kezdődik a labdarúgó-Eb. Annyi bizonyos, hogy az SPÖ közvélemény-kutatási eredményeinek zuhanása miatt nem kívánja a nyár előtti előre hozott választásokat, arra legkorábban ősszel vagy 2009 tavaszán lenne hajlandó. Amennyiben az ellenzék nem támogatja az ÖVP javaslatát, akkor az SPÖ a zöldek és az FPÖ támogatásával még átvészelheti ezt a nyarat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.