Gyurcsány a térség „legnyomorúságosabb” miniszterelnöke

A Die Presse szerint a siralmas állapotban lévő magyar gazdaság teljes bénultsága fenyeget a budapesti kormányválság miatt. A Neue Zürcher Zeitung szerint nem sok esélye van Magyarországon a kisebbségi kormányzásnak. A Der Spiegel beszámol egy különlegesnek számító német alkotmánybírósági ítéletről.

2008. 04. 02. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

A konzervatív osztrák napilapban Péter Bognár A reform összeomlása Magyarországon: a teljes bénultság fenyeget címmel elemzi a koalíciós válság keddi történéseit. Magyarország egyre mélyebbre csúszik a politikai válságban, s ennek drámaiak a gazdasági következményei: a hét elején az SZDSZ behúzta a kéziféket és bejelentette, hogy április 30-án el kívánják hagyni a koalíciót. Gyurcsány az MSZP konferenciáján annak szükségességéről beszélt, hogy a megkezdett egészségügyi reformot újra kell gondolni. Ez volt a liberálisok számára az utolsó csepp, ami az amúgy is már teljesen megtelt koalíciós hordót végül túlcsordította. Ők úgy értékelték az egészségügyi miniszter „nyilvános kivégzését”, mint arculcsapásokat, s az eddigi reformpolitika végleges feladását. Kóka János hangsúlyozta, hogy a reformok adagolása, sőt feladása a liberálisok számára teljesen elfogadhatatlan. Az SZDSZ számára csak a koalícióból való kilépés maradt. A három SZDSZ-es miniszter még április végéig hivatalban marad. Ami a jövőt illeti, Kóka azt sejtette, hogy pártja egy szocialista kisebbségi kormányt „kívülről” támogathatna. Az előre hozott választásokat jó okból kizárta: a liberálisok egy mostani választásokon be sem jutnának a parlamentbe. Kóka jelezte, ha Gyurcsányt lerombolná az MSZP, akkor esetleg az SZDSZ újragondolná a kormányból történő kilépését. A szocialisták egyelőre kitartanak a miniszterelnök mellett. Jelenleg nincs senki a soraikban, aki a mostani feszült politikai és gazdasági helyzetben átvehetné a kormányt. A reformtempó visszavételét Gyurcsány azzal magyarázta, hogy azokat hozzá kell illeszteni a lakosság tűrési határához. Társadalmi támogatás nélkül a reformok kudarcra vannak ítélve. Megfigyelők szerint Magyarországon végleg leállnak a reformok, és az ország még mélyebbre csúszik a válságban.

Neue Zürcher Zeitung

A konzervatív svájci napilap tudósítója, Ulrich Schmid Súlyos kormányválság Magyarországon címmel ír odesszai keltezésű cikkében a budapesti belpolitikai válságról. Az ellenzéki Fidesz hatalmas népszavazási győzelme súlyos kormányválságot okozott, melynek következményei ma még nehezen megbecsülhetők. Gyurcsány Ferenc azonban kifejezte, adott esetben kész lemondani. Az a hatalmas lakossági támogatás, amit az ellenzéki Fidesz népszavazási kezdeményezése március elején kapott, már megmutatja első eredményeit. Saját pártjából hétfőn este kiszivárgott információk szerint Gyurcsány Ferenc kész a lemondásra, ha ez a feltétele annak, hogy megmenthető legyen a liberálisokkal kötött koalíció. Segítségük nélkül a szocialistáknak kisebbségben kell kormányoznia, ami az EU által dicsért reformfáradozás végét jelentheti, és megkérdőjelezi a célként kitűzött kiegyenlített költségvetést. Egy magas rangú pártfunkcionárius szerint a szocialisták kedden visszautasították a kormányfő ajánlatát, és felsorakoztak Gyurcsány Ferenc mögé. Zárt ajtók mögött tovább keresték a válság megoldását, bár eleinte nem tűnt világosnak, hogy a liberálisok követelik-e Gyurcsány Ferenc lemondását. Megfigyelők eközben azt feltételezik, hogy a liberálisok a kormányfő távozása után a szocialistákkal ismét gyorsan tárgyalóasztalhoz fognak ülni. Gyurcsány ajánlata egy nappal követte a liberálisok ama bejelentését, miszerint április végén kilépnek a koalícióból. Miután Gyurcsány Ferenc elbocsátotta Horváth Ágnest, a liberálisok elnöke az összes kormánytagot visszavonta április végével a koalícióból. Kóka azzal magyarázta döntését, hogy a szocialisták nem tartották magukat a koalíciós megállapodáshoz. S ezek nem üres szavak: a szocialista kormányfő, válaszul a referendum katasztrofális eredményére, már világossá tette ama szándékát, leállítja a legnépszerűtlenebb reformjait. Megfigyelők szerint ezzel legalább pártján belül, ahol szintén erősen vitatták a személyét, sikerült stabilizálni az álláspontját. Egyelőre az is bizonytalan, a liberálisok tényleg kilépnének-e a kormányból, másrészt az sem tudható, hogy ez a lépés automatikusan a kormány összeomlását és előre hozott választásokat jelentene-e. A liberálisok nem számíthatnak arra, hogy az új választások után bejutnának a parlamentbe, ezért nem érdekeltek az előre hozott választásokban. Kóka szerint könnyen elképzelhető, hogy kívülről támogatják Gyurcsány kisebbségi kormányát és egyes, számukra értelmesnek tűnő reformlépéseit. Alkotmányjogászok időközben arra intenek, hogy a magyar jog nem ismeri a kisebbségi kormány fogalmát (az alkotmányban csak a kormány fogalma szerepel), és ez a miniszterek és államtitkárok kinevezésekor problémákat okozhat. Központi kérdés a költségvetés. Amennyiben a kormánynak nem sikerül decemberig elfogadnia a 2009-es költségvetést, akkor nem sokáig maradhat hatalmon.

Der Spiegel

A baloldali hírmagazin A szülők nem kötelesek kapcsolatot tartani a házasságon kívül született gyermekükkel címmel ismerteti a karlsruhei alkotmánybíróság kuriózumnak számító ítéletét. A taláros testület ítélete szerint a szülők nem kötelezhetők arra, hogy találkozzanak házasságon kívüli gyermekükkel, ez többnyire nem szolgálja a gyermekek érdekeit. Egy brandenburgi apa fordult az alkotmánybírósághoz, mivel a tartományi felső bíróság 25 000 eurós büntetéssel fenyegette arra az esetre, ha nem hajlandó évente legalább négyszer kilencéves fiával találkozni. A férfi ugyan elismerte az apaságot és a tartásdíjat is fizeti, ugyanakkor arra hivatkozott a találkozások megtagadásakor, hogy az nézete szerint házasságának széteséséhez vezetne. Ügyvédnője szerint nem érez semmilyen kötődést a gyermekéhez, és a büntetéssel történő fenyegetéssel megsértették a személyiségi jogait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.