A Stasi és a lángba borult lelkész

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti, miként próbálta egyházellenes kampányára kihasználni a Stasi egy lelkész önkéntes tűzhalálát. A Der Standard az európai baloldali pártok, így a magyar kormánypárt belső hatalmi harcaival foglalkozik.

2008. 09. 18. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Reiner Burger A Stasi és egy lelkész önfelgyújtása című cikkében megemlékezik egy 30 évvel ezelőtti tragédiáról. 1978. szeptember 17-én Rolf Günther falkensteini lelkész istentisztelet közben felgyújtotta magát. Alig két évvel korábban, 1976. augusztus 18-án zeitzi kollégája, Oskar Brüsewitz hasonló módon tiltakozott a keresztények kelet-németországi elnyomása ellen. Günther lépése megrendítette az amúgy is feszült viszonyt a kommunista állam és az egyház között. Az állampárt számára az egyház idegen test volt a szocialista társadalomban, „az imperialisták legerősebb legális támasza a szocialista országokban” – amint azt Ernst Wollweber állambiztonsági miniszter 1957-ben megfogalmazta. Rendkívül idegesen reagált az evangélikus egyház és az államapparátus a nyugati médiában az esetről megjelent beszámolókra – számol be a lap. Többször is utalt arra a szászországi egyházkerület, hogy Günther tette nem politikailag motivált volt, az öngyilkosság hátterében a helyi evangélikus lelkészek közötti teológiai vita állt. Az ügyben a Stasi a soha vissza nem térő lehetőséget látta, hogy a törvényesség örve alatt behatoljon a szász tartományi egyházba. A tettet követően elküldte ügynökeit Falkensteinbe, akik azonnal hozzáláttak bomlasztó tevékenységükhöz. Ötoldalas intézkedési tervben célként megfogalmazták: „az evangélikus egyházon belüli differenciálódást” a falkensteini eseten keresztül „erőltetni kell”. A drezdai egyházi vezetést arra kell kényszeríteni, hogy „elsődlegesen az egyházon belüli problémákkal foglalkozzanak, valamint hagyjanak fel az állami ügyekbe és kérdésekbe történő beavatkozással”. Sőt a Stasi abban reménykedett, hogy akár egyházszakadást is előidézhetnek. Ebben segítette őket, hogy Günther egyik legközelebbi barátja és végrendeletének végrehajtója a Stasinak dolgozott, s további ügynököket állítottak rá az ügyre. Az egyházi ügyosztály a karl-marx-stadti járásban gyakorlatilag a Stasi lerakataként működött, mert az állambiztonság saját embereit neveztette ki referensnek. Ez a módszer később az egész NDK-n belül mintául szolgált. Még mindig nehéz a közösségnek az emlékezés. A Szent Kereszt-templom hivatalos krónikája szerint az 1978-as tűzben a szárnyas oltár megsemmisült. Azon a helyen, ahol Günther felgyújtotta magát, ma egy egyszerű kereszt áll.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Paul Lendvai Szociáldemokrácia: árulók és intrikák című cikkében foglalkozik az európai baloldali pártok belső hatalmi harcaival. „Az intrika” – ezzel a címmel két évvel ezelőtt kiváló könyv jelent meg Peter von Matt ismert irodalomtudós tollából. A könyv „a hamisság elméletéről és gyakorlatáról” szól, melyet számos világirodalmi példán keresztül ismertetett. A lap az európai baloldali pártok intrikáit sorolva kitér az SPD-elnök lejáratásának hátterére. A politikus másfél hete dühödten elhagyta a pártelnökségi ülést, s lemondását a párton belüli intrikákkal, a „tudatos hamis információknak” a médiába történő kiszivárogtatásával magyarázta. Gordon Brown, a brit Munkáspárt elnöke ellen a hétvégi kongresszuson szintén belső lázadás készül. Ausztriában a szocialisták, mint németországi elvtársaik, a nem szeretett pártelnök és kormányfő lecserélésével próbáltak kitörni a sikertelenségből és a közvélemény-kutatási mélypontról. Számos szakmai, taktikai és stratégiai hibája miatt Gyurcsány Ferenc is a túléléséért küzd – evez az összeállítás magyar vizekre. A budapesti Parlament hátsó szobáiban túl sok a kormányfői és pártelnöki posztra áhítozó jelölt. Éppen ezért jelenleg kilátástalannak tűnik egy párton belüli Gyurcsány-ellenes puccs – véli a cikk írója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.