Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin A rendőrség megszüntette a nyomozást a rasszizmus vádjában című cikkében ismertet egy számos kérdést felvető állítólagos bűnügyet. A hatóságok többek között testi sértés vádjával folytattak nyomozást, miután Andreas Neuschäfer fia kijelentette, hogy minden hétfőn megverték az iskolában. Neuschäfer felesége azt állította, hogy ő és gyermekei sötét bőrük miatt rendszeres ellenségeskedésnek voltak kitéve. Emiatt nyolc év után a család Rudolstadtból (Thüringia) visszatért a nyugat-németországi Erkelenzbe. A lapnak nyilatkozó Miriam Neuschäfer akkor életmentő menekülésről beszélt.
A vádak felkeltették az ország figyelmét. Miriam Neuschäfer anyja indiai születésű, a bőre fekete, miként öt gyermekéé is. A 32 esztendős asszony a Rajna-vidéken nőtt fel, teológiát tanult, és akcentus nélkül beszél németül. Férje, a 40 éves Reiner Andreas 2000-ben kapta meg iskolamegbízotti állását Dél-Thüringiában. Akkor két kisgyermekkel költöztek a 25 000 lakosú kisvárosba. Az anya beszámolója szerint a család a „mindennapos” rasszizmus miatt vallott kudarcot. Egy alkalommal állítólag azt mondták a hátuk mögött: „Menjetek vissza az őserdőbe!” Ellentétben a médiával, Neuschäferék az államügyészséggel szemben hallgatásba burkolóztak a támadásokkal kapcsolatban – nyilatkozta Mohrmann. A rudolstadti oktatási hivatal már júliusban, mint hamisítást, visszautasította a fiú állításait.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Martin Lutz és Joachim Peter „Merkel Verheugen utódjának személyéért játszik” című cikkében ismerteti az uniós biztos személyéről folyó politikai versengést. Angela Merkel a 2009-től betöltendő német uniós komisszárról világos elképzelésekkel rendelkezik. Roland Koch hesseni miniszterelnököt vagy Wolfgang Schäuble belügyminisztert tervezi, hogy Brüsszelbe küldi. Nem csak az ellenzék reagált rendkívül visszafogottan a bejelentésre. Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter szerint a koalíción belüli egyetértésben kell kijelölni a leendő német uniós biztost. Ez része kell, hogy legyen a „szolid kormányzati munkának”, amiről Angela Merkellel (CDU) megállapodtak, fogalmazott a külügyminiszter szóvivője.
A külügyminiszter ezzel azokra a CDU vezetéséből származó híresztelésekre reagált, miszerint Merkel a 2009. júniusi EP-választásokat követően az SPD akarata ellenére is egy kereszténydemokrata politikust kíván Brüsszelbe küldeni. Az SPD szintén bejelentette az igényét, hogy a 2009-ben távozó EU-biztos, Günter Verheugen posztját maga kívánja betölteni. Jelöltjükként Martin Schulzot, az EP szocialista frakciójának vezetőjét nevezte meg. Az SPD arra számít, hogy Merkel számításból figyelembe veszi az igényüket, hiszen könnyen lehet, újra nagykoalíciót kell alakítani szövetségi szinten. Ezzel szemben a CDU arra hívta fel partnere figyelmét, hogy 1988 óta nem jelölt brüsszeli biztost.