Jövőre a GDP-arányos újraelosztás 1,5-2 százalékponttal csökken, s ez a szabad demokratáknak azt a méltányos kívánságát is tartalmazza, ami a kiadási plafonra vonatkozik – mondta a miniszterelnök. Gyurcsány ismertette azt is, hogy a 2006. évi, még kiigazítatlan 52,3 százalékos újraelosztási arány jövőre 46,7 százalékra mérséklődik.
Gyurcsány a nemzetközi pénzpiacok válsága nyomán kialakult romló gazdasági konjunktúrára utalva megjegyezte, hogy a jövő évre tervezett 3 százalékos növekedés lefelé mutató kockázatokat tartalmaz.
„Ezért arra kértem a pénzügyminisztert egyetértésben a jegybank elnökével, hogy készítsen olyan számításokat, amely a jelzett három százaléknál alacsonyabb GDP-növekedést, s annak költségvetési következményeit is számba veszi” – közölte a miniszterelnök.
Gyurcsány és kormánya már régen elvesztette a hitelességét
Gyurcsány Ferenc és kormánya már régen elveszítette hitelességét költségvetési-pénzügyi kérdésekben, miután hazudtak az Európai Uniónak, a köztársasági elnöknek és az egész országnak – áll Cser Palkovics András a Fidesz helyettes szóvivőjének reagálásában. A világgazdasági kihívásokra a kisebbségi kormány nem talál, de nem is keres válaszokat, ami abból is látszik, hogy a jövő évi költségvetés újra adóemelésekkel párosul. Magyarország érdeke az, hogy tíz év alatt egymillió új munkahely létrehozása céljából mielőbb radikális adócsökkentésre kerüljön sor – zárul a közlemény.
SZDSZ: Gyurcsány nem tudja, hogy miről beszél
Az SZDSZ az MTI-hez eljuttatott kommünikéjében úgy reagált, hogy nem tudja, miről beszél az a politikus, aki kizárólag a gazdaság fehéredéséből évi 300 milliárdos bevételt vár. A liberálisok szerint abszurd, hogy éppen Gyurcsány Ferenc akar véget vetni az adópopulizmusnak, akinek Megegyezés című írása másról sem szól, mint populista és megalapozatlan ígéretekről.
"Minden gazdasági szakértő egyetért abban, hogy Magyarországnak adó- és kiadáscsökkentésre van szüksége" – tették hozzá, hangsúlyozva, hogy ez az SZDSZ programja is, és a liberálisok csak ilyen programot hajlandóak támogatni. Az adócsökkentés gátja nem az, hogy ez ma Magyarországon nem reális, hanem az, hogy "a kormányfő megalapozatlan és gazdasági fordulat elérésére teljesen alkalmatlan javaslatokat tesz az ügyben" – közölte az SZDSZ az MTI-vel.
(MTI)