Közös klímavédelmi álláspontra törekszenek a V4-ek

A varsói együttműködés lengyel elnöksége meghívta a visegrádi országok, valamint Románia és Bulgária európai ügyekért felelés államtitkárait. A megbeszélés központi témája az Európai Unió klíma- és energiacsomagjában képviselendő közös álláspont áttekintése, kidolgozása volt.

MNO
2008. 09. 26. 16:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az üvegház hatást okozó gázok kibocsátásában a 2007 márciusában vállaltak szerint 2020-ra 20 százalékos mérséklést kell elérni, hogyha nem jön létre egy Kyoto utáni nemzetközi megállapodás. Amennyiben létrejönne, akkor akár 30 százalékkal is.

Ebben valamennyi résztvevő egyetértését fejezte ki, mindazonáltal a fenti vállalásokhoz képest, ami az unió egészére vonatkozott, a EU bizottsága egy olyan javaslatot tett közzé az év elején a tagállamok közötti tehermegosztásra, ami nincs teljesen összhangban a 2007. márciusban tett európai tanácsi vállalással. Itt arról döntöttek a tagállamok, hogy a kibocsátáscsökkentés referencia éve 1990 lesz. Ehhez képest az Európai Bizottság javaslatának báziséve 2005, és ebből adódik egy olyan probléma, hogy az 1990 és 2005 közötti kibocsátáscsökkentés terén a tagállamok erre az időszakra jutó teljesítménye kiesik a számításból. Így relatíve nagyobb kibocsátáscsökkentés jut egyes tagállamokra, mint azokra, akik a 90-es években nem csökkentették, hanem növelték is kibocsátásaikat.

Magyarország ezért azt kezdeményezte, hogy a bizottság vizsgálja felül ezt a javaslatát, és ehhez a kezdeményezéshez korábban a három balti ország, valamint Románia, Bulgária és Szlovákia csatlakozott. A mostani találkozón három szempontra hívták fel az uniós elnökség, illetőleg az Európai Bizottságban a többi tagállam figyelmét: az első, hogy figyelembe kell venni a 90-es évek kiotói vállalásait is, vagyis a kiotói szerződés végrehajtása első időszakában tett kibocsátáscsökkentésre is tekintettel kell lenni, ez volt a magyar kezdeményezés lényege, továbbá figyelemmel kell lenni arra is, hogy az egyes tagállamok eltérő gazdasági fejlettsége különböző kibocsátáscsökkentési potenciált jelent, vagyis a szegényebb tagállamok felé egyfajta szolidaritást kell mutatni.

Úgy kell megvalósulniuk ezeknek a céloknak, hogy azok lehetőleg ne járjanak a villamos energia árának a növelésével, ami azt jelenti, hogy a villamosenergia-termelés széndioxid-kibocsátására egy későbbi időponttól kerüljön csak bevezetésre az a rendszer, ahol a kibocsátási kvóta valamennyi elemével kapcsolatban fizetni kell.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.