Navracsics: A kormány hiszterizálással próbál hatalmon maradni

Navracsics Tibor szerint a kormány hiszterizálással, az ellenzék ellenségként kezelésével és a titkosszolgálatok felhasználásával próbál hatalmon maradni; erről a Fidesz frakcióvezetője szombaton beszélt Budapesten.

MNO
2008. 09. 20. 10:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány „sok esetben a demokratikus politizálás eszköztárán kívül eső hatalomtechnikai eszközökkel próbálja meghosszabbítani hatalmát, vagy legalábbis elérni, hogy a ciklus végéig hatalom maradjon” – fogalmazott Navracsics Tibor az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) és a Barankovics Alapítvány közös rendezvényén.

Ilyen kormányzati eszközként említette a közvélemény hiszterizálását, azt, hogy az ellenzéket ellenségként kezelik, és ilyen – mondta – az utóbbi időben a titkosszolgálatok „különös érdeklődése a politikai élet fejleményei iránt”. Közölte: a jelenlegi politikai elit belátása hiányzik ahhoz, hogy meg lehessen tartani az előre hozott választásokat, és megkezdődhessen az ország kivezetése a jelenlegi válságközeli helyzetből. "Az a felismerés, hogy a leghamarabban, a legjobban úgy tud kijönni az ország ebből a válság közeli helyzetből, ha új választásokat írunk ki, és egy új parlament alakul, amelynek többségét élvező kormány jöhet létre", hiányzik a mostani kormányzó elitből – mondta a fideszes politikus.

Kifejtette: az előre hozott választások másik két feltétele már teljesült. Így egyrészt a 2006-os választások óta tartalmi szempontból alapvetően megváltozott a helyzet, hiszen a kormány más programmal állt elő megalakulását követően, mint amit a kampányban ígértek a szocialisták, másrészt az MSZP-SZDSZ koalíció felbomlásával strukturálisan is más helyzet alakult ki. Navracsics Tibor szerint a kormánynak nincsen olyan programja, amelyet az Országgyűlés szentesített volna, ezért terjesztette az Országgyűlés elé azt a határozati javaslattervezetet, hogy a Ház vitassa meg és szavazzon Gyurcsány Ferenc Megegyezés című programjáról. "Ez a kisebbségi kormány programja, akkor viszont szavaznia is kell erről az Országgyűlésnek" – hangsúlyozta a politikus.

Úgy vélte, 1990-óta, amióta polgári demokrácia van Magyarországon, soha ilyen élesen, ilyen meglapozottan és ilyen indokoltan nem vetődött fel az a kérdés, hogy előfordulhat-e, rendkívülinek tekintendő-e, hogy egy kormány a választási ciklus előtt fejezze-e be munkáját. Navracsics Tibor rövid nemzetközi kitekintésében szólt a környező országok előre hozott választásokkal kapcsolatos gyakorlatáról. Emlékeztetett: 2008-ban csak a velünk határos országokban kettőben előre hozott választásokat tartanak, ráadásul ez a két ország – politikatudományi szempontból – a két nagy típusát jelenítik meg az előre hozott választásoknak: Szerbiában a kormány a koszovói rendezés kapcsán – mivel ez nagyon megosztja a választópolgárokat – kér új, tartalmi felhatalmazást; Ausztriában – strukturális ok miatt – a koalíció felbomlása miatt van szükség előrehozott választásra. Közölte: számos más európai ország is van, ahol volt példa előre hozott választásokra.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.