Szlovén válaszutak: új kormány, lassuló gazdaság

Elhúzódó kormányalakítási tárgyalásokra számít a vasárnapi szlovéniai parlamenti választások után Szilágyi Imre a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az új kormánynak egyre súlyosbodó gazdasági problémákkal kell szembenéznie, többek között a gyorsuló inflációval és a lassuló gazdasággal - tette hozzá.   

2008. 09. 25. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő nagy kérdése, hogy az új kormány képes lesz-e választ adni a sokasodó gazdasági problémákra, azonban sem a szociáldemokraták, sem a szociálliberális Zares nem szorgalmazza a külföldi tőke jelentős szerepvállalását az országban – mondta el a szakértő.

„A magyarországi politikai helyzet és a szlovéniai több szempontból hasonló, de vannak jelentős különbségek is” – hangzott el Szilágyi Imre csütörtöki, budapesti előadásában. Hasonló elemek a II. világháborús részvétel, az 1989-es rendszerváltás, valamint az egykori titkosszolgálat szerepvállalása körüli viták – tette hozzá. Jelentős különbség, hogy Szlovéniában megmaradtak 1990 után a korábbi idők korporativista hagyományai, mely szerint a gazdasági érdekképviseletek és szakszervezetek jelentős szerepet vállalnak az állam irányításában, ennek következtében működik egy úgynevezett államtanács a rendes parlament mellett – mutatott rá a szakértő. Szilágyi elmondta: nagyban különbözik a szlovén pártrendszer a hazaitól, mivel 1990-óta 7-9 párt vesz részt az országgyűlés munkájában, míg folyamatosan szűnnek meg és jönnek létre új politikai alakulatok.



Janez Jansa, Szlovénia miniszterelnöke 2004-2008


„Jóval magasabb szintről indult 1990-ben a szlovén gazdaság, mint a magyar, aminek oka többek között a korábbi Jugoszlávia idején kialakult lazább gazdaságirányítási rendszer” – hangsúlyozta Szilágyi. Az elmúlt 18 éveben a jelentős vállalatok állami tulajdonban maradtak, kevés külföldi tőke érkezett az országba, alacsony maradt a költségvetési hiány, valamint az államadósság szintje is nagyon kicsi – tette hozzá. 2007-es euróbevezetés óta azonban egyre szaporodnak a problémák, mivel egyre magasabb az infláció és az ország exportszerkezete is hátrányosnak mondható.

Bohut Pahor a szociáldemokraták vezetője



A szlovén választási rendszer sajátossága, hogy nagy mértékben törekszik az arányosításra, így a pártok a leadott százalékoknak nagyjából megfelelő mandátumarányt kapnak – hangsúlyozta Szilágyi. A 2008-as parlament voksolást a Szociáldemokraták (SD) nyerték a voksok 30,50 százalékával, ami 29 helyet jelent majd az új parlamentben. A jobbközép Szlovén Demokrata Párt 29,32 százalékot és 28 helyett, a szociálliberális Zares 9,39 százalékot és 9 helyett szerzett. A nyugdíjasok pártja (DeSUS) 7,47 százalékot és 7 helyet, a jobboldali Szlovén Néppárt 5, a Szlovén Néppárt 5, míg a Szlovén Liberális Demokrata Párt (LDS) is 5 helyett szerzett. A baloldalnak a nyugdíjas pártot leszámítva 43 helye van a 90 fős parlamentben, így még három képviselőre lesz szükségük, hogy többséget tudjanak alkotni. A DeSUS már megkezdte a tárgyalásokat a baloldallal, azonban mivel eddig a jobboldali koalíció részei voltak hosszú alkudozások kezdődhetnek a támogatás fejében – hangsúlyozta a külügyi intézet munkatársa.

Részvétel a szlovéniai voksoláson



A választások két nagy vesztese a LDS és az Új Szlovénia. Az LDS 1992-2004-ig kormánypárt volt, azonban négy évvel ezelőtti veresége miatt a teljes szétesés állapotába került, amit jól mutat a mostani 5,20 százalékos eredményük. A jelenlegi kormánykoalíció bukását nagy mértékben az okozta, hogy az Új Szlovénia nem érte el a négy százalékot – érvelt Szilágyi. A szakértő hangsúlyozta, hogy jól mutatja a párt bukásának okait, hogy Szlovéniában az emberek a gazdasági kérdések felé fordultak. Az Új Szlovénia pénzügyminisztere neoliberális politikát folytatott, ami a társadalom jelentős többsége számára elfogadhatatlan volt.

 

 

 

 

 

 

 

A választókörzetben győztes pártok

 

(volitve.gov.se)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.