„Takarít” a válság: teljesen összeomlott a brit jelzáloghitel-piac

Részben államosítják, részben eladják a súlyosan megrendült helyzetű brit jelzálogkölcsönzőt, a Bradford & Bingleyt – közölte hétfőn hivatalosan is a már előbb ismertté vált hírt a brit kormány.

MNO
2008. 09. 29. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit jegybank szintén hétfőn közzétett friss adatai szerint a múlt hónapban teljesen összeomlott a brit jelzáloghitel-piac, a folyósított új kölcsönök összege az előző havi folyósítás töredékére zuhant. A Bradford & Bingley több mint 20 milliárd font betétállományt kezelő lakossági banki részlegét és annak kétszáz bankfiókját Alistair Darling pénzügyminiszter hétfői hivatalos megerősítése szerint a spanyol Santander nagybank tulajdonában lévő másik nagy brit jelzálogbank, az Abbey veszi át. A hétvégén kimunkált mentőakció keretében azonban a Bradford & Bingley kint lévő, összesen mintegy 50 milliárd fontos hitelportfólióját állami kezelésbe veszik. E kinnlevőség-állomány legkockázatosabb eleme a 42 milliárd fontnyi jelzálog-kihelyezés. Ennek jelentős részével a kifejezetten kiadásra vásárolt ingatlanok tulajdonosai tartoznak, márpedig a megingott ingatlanszektoron belül is ez a „buy-to-rent” piacrész különösen meggyengült.

A hazai ingatlanpiacra szakosodott, szűk profilú brit jelzáloghitelező intézeteket általában is súlyosan érinti a nagybani likviditáspiaci bizalomhiány, amely teljesen elapasztotta elsődleges finanszírozási forrásukat, a bankközi piacot, és a brit ingatlanszektor – jórészt az emiatt rendkívül megszigorodott jelzáloghitelezési kondíciók nyomán – évtizedek óta példátlan visszaesést mutat.

A Bank of England – a brit jegybank – hétfőn közölt legfrissebb összesítése szerint a nyár végére nagyjából össze is omlott a lakossági ingatlanhitel-piac: augusztusban mindössze 143 millió font új jelzáloghitelt folyósítottak a bankok, ami a júliusban kihelyezett hitelérték alig 5 százaléka. A brit ingatlanárak – az amerikai folyamathoz hasonlóan – többévi rendkívül meredek felfutás után most már nagy ütemben csökkennek: szakértői előrejelzések szerint az átlagárszint a tavaly őszi csúcshoz képest 25 százalékot is zuhanhat, mire eléri a mélypontot. Az ilyen ütemű lakásár-defláció már felidézi a „negative equity” tömeges előfordulásának korábbról jól ismert rémét. A kifejezés azt jelenti, hogy az adott lakóingatlan értéke – amely egyben a jelzálogkölcsön fedezete – az ingatlanra felvett jelzáloghitel összege alá csökken. Így az ingatlanhitel fedezetének jelentős része eltűnik, és a hitelező bank kinnlevőségének behajthatósága bizonytalanná válik.

Megindult a roham

A Bradford & Bingley lakossági betétesi állománya viszonylag szűkös; a szektorra jellemző módon ez a bank is elsősorban a nagybani hitelpiacról refinanszírozta kihelyezéseit, amíg tudta. A B&B 2,5 millió ügyfele összesen 22 milliárd fontot tartott eddig a banknál. A hétvégén azonban a bankról érkező rossz hírek miatt már megindult a roham, és mind a B&B fiókjainál, mind internetes hálózatán keresztül állítólag több tízmillió fontnyi betétet vontak ki a lakossági ügyfelek. Egy esetleges nagyobb lakossági pénzkimenekítési pánik súlyos következményekkel járhatna a brit bankrendszer iránti bizalom egészére. Ilyesmire tavaly már volt példa, amikor a szintén megrendült helyzetű Northern Rock jelzálogkölcsönzőt rohanták meg a lakossági ügyfelek, a brit bankszektorban másfél évszázada példátlan pénzkivételi pánik közepette. A Northern Rockot, nagybani finanszírozási forrásainak teljes elapadása miatt idén februárban szintén csak államosítással lehetett megmenteni. Ez volt hosszú évtizedek óta az első brit bankállamosítás; a másodikra – a Bradford & Bingleyére – alig néhány hónapot kellett várni.

A gyors állami mentőakció ellenére a piac hétfőn kedvezőtlenül reagált az újabb bankbukásra. A Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó részvénymutatója, a FTSE–100-as a késő délelőtti kereskedésben 120 pontos, csaknem 2,4 százalékos veszteséggel a lélektani határnak tekintett 5000 pont alá süllyedt az 5088 pontos előző záróról. A legnagyobb vesztesek a nagybankok voltak. A Royal Bank of Scotland 14 százalékos, a Barclays 7,30 százalékos, a Lloyds TSB 6,8 százalékos mínuszban járt. A Bradford & Bingley részvényét – amelynek értéke a két évvel ezelőtti 4,50 font helyett a pénteki zárásban már alig több mint 17 pennyt ért – hétfőn felfüggesztették.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.