A Pozsonyban megjelenő szlovák napilap cikkírója, Peter Schutz szerint felügyelet alá kellene helyezni az olyan országot, amelyet a finanszírozhatatlan adósság felhalmozásával „a saját elitje dönt romba”. Annál is inkább, mert a kormánypolitikusok nemcsak hogy látni nem hajlandók az idevezető okokat, ne adj’ Isten a saját felelősségüket, hanem hihetetlen módon még a legképtelenebb ötletekkel is képesek előállni és ködösíteni. Ilyen például az euró feltétel nélküli bevezetésének ötlete, ami azt mutatja, hogy lám, „még a csőd, a szégyen közepette is csak a saját túlélésükre gondolnak” – írja a magyar gazdasági folyamatok előzményeit is felidéző lap.
A kiadások 300 milliárdos csökkentése, amit Gyurcsány már előre „radikális megszorításként jelentett be, csupán kozmetika”. A szlovák szerző kifejti: ha az IMF, személy szerint a valutaalap vezetője, Strauss-Kahn, nemkülönben pedig a mentőhitelhez hozzájáruló unió „tudott volna és akart is volna szigorúbb lenni, akkor a hitelfeltételek Magyarország és a magyar politikai vezetés számára nagy esélyt is jelenthettek volna”. Ebben az esetben ugyanis a szükségszerű intézkedéseket – karjukat széttárva – úgy indokolhatták volna, mint egyfajta „fiskális diktátum” óhatatlanul szükséges eszközeit. „A válság közepette és a csődveszély fenyegetettségében az ostoba és önző politika által éveken keresztül késleltetett reformokat” a cikkíró szerint most „néhány nap lefogása alatt meg lehetne valósítani”.
Schutz szerint a magyaroknak juttatott mentőhitel „közvetve Szlovákiának is árt”, talán jobban is, mint gondolni lehet. Mivel a válság réme nem jár egyedül, és a Kárpát-medencét is bejárja, Magyarország pénzügyi válsága és a Nemzetközi Valutaalap „mentőcsomagja Szlovákiát sem kerüli el”.
(MTI)