A legfőbb ügyész az oktatással húzná ki a korrupció méregfogát

Rosszul állunk – jelentette ki Kovács Tamás a magyarországi korrupciós helyzettel kapcsolatban szerdán. A legfőbb ügyész szerint növelni kell a jogtudatosságot, emellett eszköznek látja az oktatást is a bűnös módon megszerzett pénzek elleni harcban.

MNO
2008. 10. 01. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfőbb ügyész szerint az oktatás is eszköz lehet a korrupció elleni fellépésben – erről Kovács Tamás a témában Budapesten tartott, 18 ország részvételével megrendezett nemzetközi konferenciát követő sajtótájékoztatón beszélt szerdán. A globális korrupció és pénzmosás elleni küzdelem, eszközök és legjobb gyakorlatok címmel megrendezett konferencián elhangzottak alapján Kovács Tamás azt mondta: a jogot meg kell ismertetni az emberekkel, meg kell értetni és el kell fogadtatni velük. Hozzátette: elképzelhetőnek tartja, hogy rendőrök és jogászok menjenek be az iskolákba, munkahelyekre, közhivatalokba és segítsék a jogi ismeretek terjesztését, a jogtudatosság növelését.

Vissza a bűnös pénzt?

A korrupció elleni harc másik – Magyarországon is alkalmazható – eszközének Kovács Tamás annak a jelenleginél szigorúbb biztosítását nevezte, hogy a bűnös úton szerzett pénzt el lehessen venni. Hozzáfűzte: erre ugyan vannak jó megoldások a magyar jogban, de a gyakorlatot álláspontja szerint tovább kell fejleszteni. Mint mondta, ezt az ügyészségen is vizsgálják és elképzelhető, hogy jogalkotási kezdeményezéssel élnek. Szintén fontosnak nevezte magyar szempontból a nemzetközi együttműködéseket. Példaként említette: szükség lenne arra, hogy a különböző országok szakemberei között több találkozó jöjjön létre, amelyeken többek között a jogsegélyek tapasztalatait, az eljárások gyorsításának lehetőségeit vitatnák meg.

Azzal kapcsolatban, hogy a Transparency International legutóbbi felmérése szerint a közepesen korrupt országok közé tartozunk és a 39. helyről a 47.-re csúsztunk vissza, a legfőbb ügyész azt mondta: úgy látja a helyzetet, ahogy a magyar állampolgárok többsége is, rosszul állunk. Hozzátette: tavaly 350 korrupciós ügyet regisztráltak, de a valós szám biztos, hogy nem ennyi, mivel „egy rosszabb kórházban több fordul elő egy évben”. Hangsúlyozta: a fő probléma a társadalmi szemléletben keresendő.

Példa lehetne a finnek értékítélete

Álláspontja szerint jelentősen előre léphetnénk, ha megközelítenénk a finn társadalom értékítéletét, amely minden szinten elutasítja a korrupciót, vagyis az emberek megalázónak éreznék a kenőpénz elfogadását és nyújtását egyaránt.

A háromnapos konferenciáról szólva azt mondta: több előadáson elhangzott, hogy nem egységes az alapfogalmak értelmezése, ez a közös bűnüldözésben gondokat okoz. Hozzátette: a jogi reformok mellett megfelelő szervezeti, megelőző és felderítő struktúrára és hatékony igazságszolgáltatásra is szükség van a korrupció elleni fellépés érdekében. A magyar jogkövetéssel kapcsolatban azt mondta, habár az követte a nemzetközi normaváltozásokat, a gyakorlat nem eléggé kielégítő. Példaként említette, hogy amióta a pénzmosás szerepel a büntető törvénykönyvben, mindössze öt pénzmosásos ügy került bíróság elé.

A konferencián felvetődött a kormányzati szereplők immunitása, mentelmi joga is, amellyel összefüggésben elhangzott, hogy szükséges lenne, ha rövidebb határidőn belül döntenének az illetékes szervek a mentelmi jog felfüggesztéséről. Kovács Tamás ugyanakkor a mongolok példáját hozta fel, amely szerint hiába született rendelkezés arról, hogy a legfőbb ügyész indítványáról két nap alatt kell dönteni, van olyan eset, amelyben egy éve nem válaszol a parlament a megkeresésre.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.