Hétfő déli – hivatalosan még meg nem erősített – értesülések szerint a kormány már elfogadta a mentőcsomag tervezetét, amit Angela Merkel kancellár délután ismertet a nyilvánosság előtt. Nem sokkal azután, hogy a kancellár a múlt héten ígéretet tett a magánszemélyek megtakarításainak teljes körű garantálására, a kabinet most Németország háború utáni történetének legnagyobb bankmentő csomagját határozta el.
Értesülések szerint a csaknem 500 milliárd eurós program legnagyobb hányadát, pontosan 400 milliárd eurót a bankközi hitelekre vállalt kormányzati garancia teszi ki. Az állam eszerint ezzel a történelmi garanciavállalással kívánja elősegíteni a bankközi hitelkapcsolatok újbóli felélénkülését, ami az egymással szemben bizalom megrendülése miatt az elmúlt héten csaknem a bankrendszer működésének teljes bénultságához vezetett. A kabinet ezt reméli, hogy a garanciavállalással sikerül új lendületet adni a bankközi hitelforgalomnak.
A 400 milliárdos hitelgarancián túl a kormány 70 milliárd eurót irányzott elő azoknak a bankoknak a közvetlen pénzügyi megsegítésére, amelyek az elkövetkező időszakban súlyos pénzügyi-likviditási helyzetbe, s ezáltal egyfajta csődhelyzetbe kerülnének. A közvetlen pénzügyi injekció, azaz a sajátos feltőkésítés ellenében a kormány az érintett pénzintézeteknél egyfajta tulajdoni részesedéshez – részvénycsomaghoz jut -, ami később visszavásárolható. Az állam beleszólási lehetőségei mindenképp megnövekednek az adott pénzintézett esetében.
A mentőcsomag harmadik részét bizonyos mérlegkészítési szabályozásoknak az enyhítése jelenti, ami a bankok számára megkönnyíti az elszámolást a korábban folyósított, de visszafizetésre nem került, úgynevezett „bedöglött hitelekkel”.
A tervezet hivatalos szándék szerint már a hét első felében a német parlament elé kerül, s annak támogatása várható. Az ellenzéki pártok többsége ugyanis már előzetesen jelezte, hogy – fenntartásai ellenére – a rendkívüli helyzet miatt nem támaszt akadályt a mentőprogram elfogadása elé. A parlamenti jóváhagyási eljárás a hét végéig minden bizonnyal lezárul.
A mentőcsomag hivatalosan a német pénzpiac stabilizálását szolgálja, s az 2009 végéig hatályos. Peer Steinbrück pénzügyminiszter egy hétfői nyilatkozatában ugyanakkor jelezte: a mentőcsomagban vállalt kormányzati kötelezettségek miatt az államháztartás 2011-ig történő, teljes szanálására korábban tett ígéret nem tartható. Azaz – mint a miniszter elismerte – nem biztosítható, hogy 2001-re a bevételi, illetve a kiadási oldalon teljesen kiegyensúlyozott, új adósságok nélküli költségvetés jöjjön létre.
(MTI)
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad
