A még az év vége előtt megalakuló intervenciós állami alap feladata lesz a nehézségbe került francia „stratégiai vállalatok” kisegítése. A hitelválságtól tartva pedig egy hitelközvetítői posztot is létrehoz az állam. Az azt betöltő személy megyéről megyére fogja ellenőrizni, hogy a bankok miként és tényleg folyósítanak-e kölcsönt a vállalatoknak, továbbá szükség esetén vállalkozói kérésre segít a közvetítésben a hitelfelvételhez.
A posztot várhatóan René Ricol fogja megkapni, aki az elnöki hivatal felkérésére szeptember elején írt egy jelentést a pénzügyi válságról. Sarkozy azt is bejelentette, hogy valamennyi francia vállalat minden új befektetésére mostantól 100 százalékos mentességet élvez az iparűzési adó alól 2010. január 1-jéig. A francia elnök jelezte: azt kéri a parlamenttől, hogy a lehető leghamarabb hagyja jóvá az intézkedéseket.
Az Európai Unió soros elnökeként Sarkozy már kedden az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén hasonló javaslatot tett az Európai Unió tagországainak azzal, hogy hozzanak létre állami befektetési alapokat, amelyek révén elkerülhetővé válik, hogy a pénzügyi válság miatt bajba került cégek külföldi kézbe kerüljenek. Ezt azonban több európai állam is fenntartással fogadta, Németország és Csehország pedig egyértelműen visszautasította.
A francia elnök Annecyban tartott beszédében viszont megerősítette: célja, hogy egész Európa magáévá tegye az intervenciós stratégiát. „Strukturális válságról van szó, ez nem egy zárójel, amit hamarosan bezárhatunk. Semmi nem lesz már olyan, mint korábban. Viszont van egy nagyon fontos tényező: a politika visszatérése a szó igazi értelmében. (...) Nem kormányozhatjuk többé a világot a múlt eszközeivel és eszméivel” – fogalmazott a francia államfő.
(MTI)