A méltatás a finn diplomata, államférfi namíbiai, indonéziai (acehi), iraki és koszovói munkáját emelte ki, de megemlítette többek között észak-írországi és közép-ázsiai tevékenységét is. A nemzetközi sajtó általában az acehi polgárháború befejezését eredményező 2005-ös közvetítését könyveli el Ahtisaari legnagyobb sikereként, maga a díjazott azonban a namíbiai függetlenséghez vezető átmenet békés lefolyása érdekében végzett tevékenységét nevezte pályája legfontosabb állomásának a norvég NRK rádiónak és televíziónak adott interjúban, rögtön a bizottság döntésének kihirdetése után.
Évek óta a díj esélyeseként tartották számon Ahtisaarit. 197 jelölt közül választotta ki őt most a bizottság. Amikor megkérdezték a 71 éves finn diplomatától, államférfitól, kit látna legszívesebben a Nobel-békedíj kitüntetettjeként, Soros György amerikai–magyar pénzembert nevezte meg. Első külpolitikai tapasztalatait hazája javára végzett diplomáciai szolgálatában szerezte, de pályafutásának zömét az ENSZ szolgálatában végzett diplomáciai tevékenységgel töltötte. Javier Pérez de Cuéllar akkori ENSZ-főtitkár 1987-ben kinevezte helyettesévé. 1989–1990-ben a világszervezet namíbiai főmegbízottjaként felügyelte a dél-afrikai megszállás, illetve annexió alól felszabaduló ország függetlenné válásához vezető átmenetet. Namíbiában mindmáig nagy tisztelettel ejtik ki a finn ENSZ-diplomata nevét, és a fővárosban, Windhoekban egy iskolát is elneveztek róla annak elismeréseként, amit az országért tett.
Ahtisaari felügyelte 2000-ben az észak-írországi Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) leszerelését, majd 2005-ben ő hozta tető alá a békemegállapodást az indonéz állam és a délkelet-ázsiai ország Aceh tartományának lázadói között. 1991 és 1993 között egy boszniai ENSZ-munkacsoport tagjaként már ismeretségbe került a balkáni problémákkal, majd elmélyítette ilyetén ismereteit, amikor közvetített Szlobodan Milosevics szerb elnök és a nemzetközi közösség között. 2006 februárjától a világszervezet különmegbízottjaként közvetített az ENSZ-irányítás alatt álló szerbiai tartomány, Koszovó leendő státusa ügyében. (Elsők között üdvözölte a norvég Nobel-bizottság pénteki döntését Albert Rohan magas rangú osztrák diplomata, aki Ahtisaari helyettese volt a koszovói közvetítő misszióban.)
Ahtisaari 1994 és 2000 között államfőként szolgálta hazáját, de nem volt népszerű ebben a minőségében. Elnöki hivatali idejének nagy részében roppant kedvezőtlenek voltak rá nézve a közvélemény-kutatási eredmények, s talán ezért jelezte már jóval a 2000-es elnökválasztás előtt, hogy nem szándékozik újraindulni a tisztségért folytatott versengésben.
(mti)