A rendőrség nem akadályozta meg, hogy összetalálkozzanak a 2008. szeptember 20-án egy időben és egymás közelében folyó budapesti megmozdulások résztvevői – írja közleményében Szabó Máté. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint azt sem biztosította a rendőrség, hogy a rendezvények helyszínét mindenki biztonságban elhagyhassa. Függetlenül attól, hogy történtek-e összeütközések, a rendőrség nem tett eleget az említett fontos kötelezettségeinek – állapította meg az állampolgári jogok biztosa.
Köztudott: szeptember 20-án is összecsapott a rendőrség a Hősök teréről a Szabadság térre átvonuló demonstrálókkal. A rendbontás nem sokkal este 8 óra után véget is ért. Mint később kiderült, a szokásosnál erősebb könnygázt vetett be a hatalom, majd a Készneléti Rendőrség cáfolta, hogy úgynevezett – rendkívül veszélyes – CR-gázt használta volna. Még a zavargás kitörése előtt Gyurcsány a Magyar Charta díszletei között elmondta nagyívű beszédét, amelyben szó esett arról is, hogy milyen országot akarunk. A charta menete a Clark Ádám térről vonult át a Kossuth térre. Gyurcsány mosolygott és integetett.
Az ombudsman munkatársai megfigyelőként a helyszínen voltak, amikor a Szabadság téren a demonstráció elveszítette békés jellegét, közvetlen támadás érte a biztosító rendőröket. A rendőrség az elvonulás irányát is megjelölő felszólítás után oszlatta fel rendezvényt. Mindezekre tekintettel a biztos megállapította, hogy alapvető jogot sértő visszásság nem történt, amikor a rendőrség a demonstráció feloszlatása mellett döntött.
Az ombudsman azonban hivatalból, külön eljárásban tovább vizsgálja a Hazatérés Temploma előtti rendőri intézkedéseket. Szabó rámutatott, garanciális jelentősége van annak, hogy az érintettek felismerjék az intézkedő rendőrt. Ezzel kapcsolatban aggályos, megnehezíti az esetleges panaszok előterjesztését, hogy egyes rendőrök a sisak alatt fekete kámzsát viseltek. Az ombudsman azonban hozzáfűzte, hogy az utóbbi időben több rendőr arcán okoztak égési sérüléseket a rájuk dobott Molotov-koktélok és egyéb pirotechnikai eszközök. Így előfordulhat olyan helyzet, amikor az életük és testi épségük megóvása érdekében kivételesen indokolt lehet lángálló kámzsa viselése.
Azt azonban ilyenkor is garantálni kell, hogy a rendőr azonosítható legyen. Erre intenek a 2006. októberi tapasztalatok is, amikor a jogsértések felderítését akadályozta, hogy azonosító nélküli rendőrök kámzsát húztak a fejükre.
(MTI/MNO)
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad
