Az MDF-be exportálta belső harcait az MSZP?

Az MDF identitásválságának végórái peregnek, a pártnak hamarosan választania kell, hová teszi le a voksát. Ez nem ígérkezik egyszerűnek: ott áll a nevezetes fal az MDF székházának udvarán, könnyen lehet, hogy a kis párt két szék közül a pad alá esett. Még nem tudni, mitől tört el a mécses a Tisztelet Társaságánál, ám az is megeshet: az MSZP mellékhadszínterévé vált az MDF. Ami biztosnak tűnik: a kisebbségi kormánynak nagyon is kapóra jön egy zilált sorokkal üzemelő, a parlamenti küszöb határán ingadozó kis párt.

2008. 10. 10. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MDF és a Tisztelet Társasága közti hosszú távú, a 2010-es választásokra előretekintő együttműködés körül kibontakozó nyílt konfrontáció és az MDF-tagság megosztottsága az egyik legvalószínűbb a szakítást magyarázó forgatókönyvek közül – fogalmazott lapunknak a Nézőpont Intézet vezető elemzője. Szabó Márk úgy látja: annak ellenére is megmaradt a TT-vel való együttműködés „körül felsejlő törésvonal”, hogy Almássy Kornélt eltávolították a frakcióból, s „a jelek szerint Dávid Ibolya amellett döntött, hogy az MDF „korszerűen konzervatív” imázsa számára stratégiai kockázatot jelent a nyilvánvalóan baloldali kötődésű civil szervezettel való tartós összefonódás”. Ám a nyílt szakításnak – véli a vezető elemző – úgy tűnik, súlyos következménye van, hiszen Vas János kilépésével jogilag megszűnik az MDF frakciója (Vas kért egy pici gondolkodási időt, hogy eldöntse: megy vagy marad – a szerk.), „és bár nem kizárt, hogy sikerül egy független honatyával „kipótolni” a TT egykori képviselőjének helyét, a fragmentáltság fenntartásához immáron kormánypárti érdekek is fűződnek”. Ez pedig kedvez a kisebbségi kormánynak, hiszen egység híján javulnak alkupozíciói; „egy megosztott képviselőcsoportból pedig könnyebb lehet a 2009-es költségvetés elfogadásához támogató szavazatokat találni”.

Az MDF politikáját – fogalmaz Szabó Márk – a jelenlegi események fényében a közeljövőben a saját sorainak rendezésére tett erőfeszítések határozhatják meg. Hiszen az egységes parlamenti jelenlét egy kis párt számára kulcsfontossággal bír, „ha ez megszűnik, Dávid Ibolya a nyilvánosság egy fontos szeletétől esik el”. Egy ilyen veszteség pedig meghatározó erővel bír egy olyan párt számára – mint ahogy a Nézőpont Intézet vezető elemzője fogalmazott –, amelyik „legutóbb is hajszál híján” került be a törvényhozásba.

MDF: ki vagyok én?

Többször hangoztattam már azon véleményemet, hogy az MDF hosszú ideje indentitásválságban van, s ez a hosszú folyamat, úgy tűnik, végóráihoz vitte el az MDF-et – fogalmazott az MNO-nak Zárug Péter Farkas. A pillanatnyi siker, amely a TT által adódott az MDF-nek és pártelnökének – folytatja a politológus –, úgy tűnik, nagyobb árat követelt, mint amire a pártvezetés gondolt. Az MDF-frakció megszűnésének lehetősége, valamint a kétoldalú – mind a jobb-, mind a baloldal – elfordulás a párttól arra kényszerítheti a vezetést, hogy valahová tegye le a voksát. Azonban – emlékeztet Zárug Péter – az MDF székházának udvarán lévő falra a jelenlegi vezetés azt írta, hogy sem Gyurcsány Ferencet, sem Orbán Viktort nem kívánják hatalomra segíteni. Ám mivel nincsen más alternatíva – fogalmaz a politológus –, valószínű, hogy az MDF a két szék közül a pad alá esett.

Dupla vagy semmi, de nem whiskyben

Egyelőre nem látni tisztán azzal kapcsolatban, hogy mi okozta a kenyértöréstaz MDF és a TT között. Így látja Kiszelly Zoltán is, aki szerint lehetséges: az MSZP-n belüli harcoknak lehet az MDF az egyik mellékhadszíntere. A TT mögött állítólag Leisztinger Tamás áll, de ez nem bizonyított – tette hozzá a politológus. Ha ez a vonal létezik, most az is útilaput kapott – mondja Kiszelly. Mint ismert, 2010-re az MDF és a TT egy olyan megállapodás készített elő, amely lehetővé tette volna, hogy a szépkorúak szervezetének emberei minden harmadik MDF-es helyen befutók legyenek. Ez biztos, hogy nem tetszik a demokrata fórum mintegy 100-150 ezer fős törzsközönségének. Ha Dávidék megkötik e megállapodást, „beszorulnak”, hiszen jobbról nem képesek szavazatokat szerezni egy baloldalinak mondott kötődés miatt. Balról meg nem érkezhetnek a megváltó szavazatok, hogy meglegyen az 5 százalék.

Még az is elképzelhető, hogy a TT gyakorol nyomást az MDF-re – fogalmazott Kiszelly. Emlékeztetett arra is, az volt a menetrend, hogy a már említett megállapodást az új vezetőséggel (szeptember 27-én a „normális pártban” újra Dávid Ibolya lett az elnök – a szerk.) megkötik, és erre nem is került sor. A TT most dupla vagy semmit játszik – mondta a szakember. Úgy látja: egyfajta pacifikálás is célja lehet a mostani folyamatoknak, annak érdekében, hogy a nyugtalan MDF-esek kicsit lazíthassanak; nem egy ismeretlen szervezetnek kell majd kampányolnia a legközelebbi választások alkalmával, hanem az MDF-nek. Almássy Kornél éppen ennek az elégedetlenségnek a hullámain tudta megközelíteni, veszélyeztetni Dávid Ibolya bársonyszékét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.