Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
Az osztrák főváros napilapban Karin Bachmann Gyurcsány Ferenc: Kiszámíthatatlan és barát nélküli című cikkében megrajzolja a budapesti kormányfő portréját. Bizonyos képességeit még ellenfelei is elismerik, ugyanakkor a második házasságában élő négyszeres apát nyugtalannak, mélységesen kiszámíthatatlannak tartják. Igen vegyes az a kép, amit Gyurcsány magáról sugároz – véli a cikk írója. 2006-ban az első miniszterelnök, aki a választásokat követően hivatalban tudott maradni. Alig két évvel később sokan csak a hanyatlás jelképének látják és szeretnék, amilyen gyorsan csak lehet elkergetni a hivatalából. Az egykori koalíciós partnere, az SZDSZ április végén elfordult tőle, és legtöbb párttársának is már csak szálka a szemében Gyurcsány. A szerző szerint mindez láthatóan nem érdekli őt. Jól érzi magát a magányos harcos pózában, és senkinek sem kíván a barátja lenni. Ezeknek az egyénieskedéseknek azonban legalább is nemzetközi szinten vége, amennyiben Budapest lehívja a megígért milliárdos hitelt, az ország ezzel nem csak pénzügyileg kerül gyámság alá.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Reinhard Olt Hitelfeltételek, mint a harmadik világ országainál című cikkében foglalkozik a pénzügyi válságban alámerülő Magyarország helyzetével. Alig két hete, hogy Simor András kijelentette, Budapest nem tervezi, hogy igénybe vegye az Európai Központi Bank (EZB) által felajánlott ötmilliárd eurós hitelt: „Nincs szükségünk az EZB-re” – nyilatkozta az MNB elnöke. Most Budapest kénytelen 20 milliárd eurós hitelt igénybe venni, melyet az EU, a Világbank és a Nemzetközi Valutalap (IWF) közösen ajánlott, hogy egyáltalán képes legyen fizetési kötelezettségeinek eleget tenni. Ellentételezésként a kormány arra kényszerül, hogy konszolidálja a költségvetést és strukturális reformokat vezessen be – számol be a kialakult helyzetről a lap. Néhány hete még Gyurcsány Ferenc szocialistái egy reklámkampányban Magyarországnak erősen emelkedő gazdaságot, magasabb jövedelmeket és nyugdíjakat ígértek.
Most a pénzügyi államtitkár bejelentette, hogy az országnak recesszióra kell készülnie, 2009-ben a gazdaság egy százalékkal zsugorodni fog. Gyurcsány drámai megszorításokat jelentette be a közszolgálatban dolgozók fizetésénél és a nyugdíjaknál. E lépéssel megpróbálja teljesíteni azokat a feltételeket, amelyeket az IMF a hitel folyósításához szabott. Gyurcsány most reformprogramjával kívánja biztosítani politikai túlélését, miután tavasszal szétesett az egészségügy miatti viták okán a liberálisokkal alkotott koalíciója. Most megkísérli a liberálisokat és az MDF-et rávenni arra, hogy fogadják el a költségvetést. Egy „nemzeti csúcs”, ahol megpróbálta a az ellenzéki Fideszt és legkeményebb ellenfelét, Orbán Viktort becsatornázni a folyamatba, kudarcot vallott, annak ellenére, hogy először fogtak kezet hosszú idő óta a kamerák előtt. A Fidesz követeli a távozását: „Gyurcsánnyal nincs esély a válság átvészelésére” – nyilatkozta Kósa Lajos alelnök. Az IMF hitelt „aggodalomra okot adónak” nevezte, mint mondta, ilyen hitelekre a harmadik világ államai szorulnak.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban