Budapest a Valutaalap gyámsága alá került

A Wiener Zeitung megrajzolja a Magyarországot az IMF pénzügyi és politikai gyámsága alá juttató Gyurcsány Ferenc portréját. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a harmadik világ országaival szemben támasztanak olyan politikai feltételeket, mint Magyarországgal.

2008. 10. 31. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

Az osztrák főváros napilapban Karin Bachmann Gyurcsány Ferenc: Kiszámíthatatlan és barát nélküli című cikkében megrajzolja a budapesti kormányfő portréját. Bizonyos képességeit még ellenfelei is elismerik, ugyanakkor a második házasságában élő négyszeres apát nyugtalannak, mélységesen kiszámíthatatlannak tartják. Igen vegyes az a kép, amit Gyurcsány magáról sugároz – véli a cikk írója. 2006-ban az első miniszterelnök, aki a választásokat követően hivatalban tudott maradni. Alig két évvel később sokan csak a hanyatlás jelképének látják és szeretnék, amilyen gyorsan csak lehet elkergetni a hivatalából. Az egykori koalíciós partnere, az SZDSZ április végén elfordult tőle, és legtöbb párttársának is már csak szálka a szemében Gyurcsány. A szerző szerint mindez láthatóan nem érdekli őt. Jól érzi magát a magányos harcos pózában, és senkinek sem kíván a barátja lenni. Ezeknek az egyénieskedéseknek azonban legalább is nemzetközi szinten vége, amennyiben Budapest lehívja a megígért milliárdos hitelt, az ország ezzel nem csak pénzügyileg kerül gyámság alá.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Reinhard Olt Hitelfeltételek, mint a harmadik világ országainál című cikkében foglalkozik a pénzügyi válságban alámerülő Magyarország helyzetével. Alig két hete, hogy Simor András kijelentette, Budapest nem tervezi, hogy igénybe vegye az Európai Központi Bank (EZB) által felajánlott ötmilliárd eurós hitelt: „Nincs szükségünk az EZB-re” – nyilatkozta az MNB elnöke. Most Budapest kénytelen 20 milliárd eurós hitelt igénybe venni, melyet az EU, a Világbank és a Nemzetközi Valutalap (IWF) közösen ajánlott, hogy egyáltalán képes legyen fizetési kötelezettségeinek eleget tenni. Ellentételezésként a kormány arra kényszerül, hogy konszolidálja a költségvetést és strukturális reformokat vezessen be – számol be a kialakult helyzetről a lap. Néhány hete még Gyurcsány Ferenc szocialistái egy reklámkampányban Magyarországnak erősen emelkedő gazdaságot, magasabb jövedelmeket és nyugdíjakat ígértek.

Most a pénzügyi államtitkár bejelentette, hogy az országnak recesszióra kell készülnie, 2009-ben a gazdaság egy százalékkal zsugorodni fog. Gyurcsány drámai megszorításokat jelentette be a közszolgálatban dolgozók fizetésénél és a nyugdíjaknál. E lépéssel megpróbálja teljesíteni azokat a feltételeket, amelyeket az IMF a hitel folyósításához szabott. Gyurcsány most reformprogramjával kívánja biztosítani politikai túlélését, miután tavasszal szétesett az egészségügy miatti viták okán a liberálisokkal alkotott koalíciója. Most megkísérli a liberálisokat és az MDF-et rávenni arra, hogy fogadják el a költségvetést. Egy „nemzeti csúcs”, ahol megpróbálta a az ellenzéki Fideszt és legkeményebb ellenfelét, Orbán Viktort becsatornázni a folyamatba, kudarcot vallott, annak ellenére, hogy először fogtak kezet hosszú idő óta a kamerák előtt. A Fidesz követeli a távozását: „Gyurcsánnyal nincs esély a válság átvészelésére” – nyilatkozta Kósa Lajos alelnök. Az IMF hitelt „aggodalomra okot adónak” nevezte, mint mondta, ilyen hitelekre a harmadik világ államai szorulnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.