Az intézet és az Országos Ifjúsági Hatóság által kezdeményezett, A romániai magyar fiatalok társadalmi helyzete és elvárásai című felmérés átfogó képet nyújt a 18–35 év közöttiek életminőségéről, életstílusáról, lehetőségeiről, ugyanakkor kitér az ifjúsági mobilitás, a kivándorlás, valamint a politikai részvétel és a civil szerepvállalás kérdéskörére is. Az adatfelvétel mintegy 1200 magyar fiatalból álló reprezentatív mintán készült.
A külföldi munkavállalásra vonatkozó kérdések feldolgozása után kiderült: a 90-es évek elején a fiatalabb korosztály körében mutatkozó, növekvő külföldi munkavállalási kedv 2008-ban csökkenőben van, ebben a vonatkozásban a román fiatalok körében mára gyakoribb a külföldi munkakeresés. A felmérés szerint a megkérdezett magyarok 38 százaléka szeretne külföldön dolgozni. 2000-ben az erdélyi magyar fiatalok 74 százaléka akart Magyarországon munkát keresni, ez a szám ma 40 százalék alá csökkent.
Az erdélyi magyar fiatalok életminőségére vonatkozó felmérésből megtudjuk: a 18–29 év közöttiek anyagi helyzete semmivel sem rosszabb, mint a románoké. A részletes adatok szerint a megkérdezettek 91,6 százaléka vásárolt már mobiltelefont, az alanyok 63 százaléka rendelkezik számítógéppel, ugyanennyien használják a világhálót is napi rendszerességgel.
Kiderült továbbá, hogy a Romániában élő magyar fiatalok 43 százaléka rendelkezik tömbházlakással, az alanyok 35 százaléka ugyanakkor saját gépkocsit használ. Horváth István, a felmérést készítő Országos Ifjúsági Hatóság elnöke úgy véli, az életminőségre vonatkozó adatok egyértelműen azt bizonyítják, hogy az elmúlt években új középosztály alakult ki a romániai fiatalok körében. A válaszokból viszont azt is megtudhatjuk, hogy meglepően alacsony a politikai élet és a civil szféra iránt érdeklődő magyar fiatalok aránya, jóval kisebb, mint az országos átlag. A megkérdezettek alig 38 százaléka tartja fontosnak, hogy négyévente szavazzon, s mint kiderült, az alanyok 66 százaléka az RMDSZ-re szavazna, a Magyar Polgári Pártra (MPP) a politika iránt érdeklődő fiatalok 12 százaléka voksolna. A legaggasztóbb számukra – mint minden felmérésben – a munkanélküliség jelentette fenyegetettség és a kilátástalanság érzése.
(kronika.ro)
Másodfokúra mérsékelték a harmadfokú meteorológiai riasztásokat
