Elfogadták az 500 milliárd eurós német mentőcsomagot + Képek

Törvényerőre emelkedett a német kormány 500 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagja. Pénteken ugyanis gyorsított eljárás keretében előbb a berlini parlament alsóháza, a Bundestag, majd a felsőház, a Bundesrat is jóváhagyta Németország háború utáni történetének legnagyobb pénzügyi mentőcsomagját, amelyet ezt követően Horst Köhler államfő is aláírt. A törvény hivatalosan hétfő hajnalban az új tőzsdei hét nyitányakor lép életbe.• Pénzügyi válság: optimistává váltak az amerikai vállalatvezetők• Almunia: A nehezén már túlvagyunk

MNO
2008. 10. 17. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bundestag péntek délelőtti vitáját követő név szerinti szavazáson 476 képviselő voksolt a csomag mellett, míg 99-en – az ellenzéki Zöldek és a Baloldal pártjának képviselői – az ellen foglaltak állást. A Bundesrat egyhangúan fogadta el a tervezetet. A csomag két fő részből áll. Eszerint az állam 400 milliárd euró értékben garanciát vállalt a bankközi hitelekre, amelyek az elmúlt héten a válság következményeként összeomlással fenyegettek. További 80 milliárd eurót a kormány a bankok közvetlen pénzügyi megsegítésére irányzott elő, leszögezte ugyanakkor, hogy az arra rászoruló pénzintézeteknek szigorú feltételeknek kell eleget tenniük.


Szó van például a hitelösszegnek szövetségi tulajdonrészről valamint arról, hogy a kormányzat beleszólást kap az adott bank irányításába, a felügyelő bizottság összetételébe, s felmerült a menedzseri fizetések, valamint az úgynevezett bónuszkifizetések korlátozásának lehetősége is. Peer Steinbrück pénzügyminiszter például felvetette: az állami segítséget igénybe vevő bankok vezetőinek éves fizetése nem haladja meg az 500 milliárd eurót, ami információk szerint töredéke a jelenleginek. Michael Glos gazdasági miniszter pedig egyes pénzintézeteket egymással rivalizáló „szicíliai klánokhoz” hasonlított.


A „történelmi” mentőcsomagból hosszú viták és Angela Merkel kancellár személyes meggyőző erőfeszítései után részt vállalnak a tartományok is. A 16 német tartomány miniszterelnöke a kancellárral egy 35 százalékos részesedésben állapodott meg, az egyes tartományok maximális hozzájárulása ugyanakkor 7,7 milliárd eurónál nem lehet nagyobb.

Fotók: Reuters



(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.