Bizonytalanság volt érzékelhető a múlt héten a részvénypiacokon, miután az Amerikai Egyesült Államok kongresszusa első nekifutásra elutasította a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. A hétfői szavazás után a New York-i Dow Jones index csaknem 6 százalékos, a Nasdaq index több mint 9 százalékos veszteséggel zárt. A módosított csomagot szerdán elfogadta a szenátus, az újabb kongresszusi szavazásra azonban csak pénteken, közép-európai idő szerint este került sor. A hétfői csalódás után a befektetők egész héten kivártak a mentőcsomag elfogadásának beárazásával.
Fokozta a pesszimizmust, hogy a héten újabb, ezúttal európai bankokkal kapcsolatban merültek fel likviditási problémák, egyebek közt a belga-holland Fortis, a brit Bradford & Bingley jelzálogkölcsönző, valamint a francia-belga Dexia bankcsoport került nehéz helyzetbe. Az Egyesült Államok után már az európai kormányok is összehangolt intézkedéseket fontolgatnak a pénzügyi válság leküzdésére. Az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó Franciaország javaslatára a hétvégén európai csúcstalálkozót tartanak, amelyen a közös lépésekről egyeztetnek a résztvevők.
A magyar piacon a vezető részvények többsége veszteséggel zárta az elmúlt hetet, a gyógyszeripari részvények viszont erősödni tudtak. A heti forgalom 115,3 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 111,8 milliárd forint értékben születtek üzletek. A forgalom 49 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 26 százalékkal, a Magyar Telekom 11,5 százalékkal, a Richter közel 11 százalékkal részesedett.
(MTI)