Egyre több és több jel mutat arra, hogy az erőfeszítések hatására lassan szűnni látszik a feszültség, éledni látszanak a korábban befagyott hitelpiacok, elérhetővé válnak azok a pénzek, amelyek nélkülözhetetlenek a gazdaság leszálló ágból történő kimozdításához. A piacon egyre-másra jelennek meg a vásárlók, akik megkezdték az olcsóvá vált részvények felvásárlását; mindez Ázsiában és Európában is a meghatározó indexek emelkedését eredményezte.
A szerdán bejelentett, fél százalékpontos amerikai kamatcsökkentést már követte Tajvan és Hongkong; Japán várhatóan pénteken lép, míg az EKB, a Bank of England és az ausztrál jegybank akciója a jövő héten esedékes. Szerdán döntött kamatvágásról Kína is. Felfelé mozdul a kamatérzékeny részvények árfolyama, szárnyalnak a banki papírok. A Citigroup például már az elektronikus adásvételben csaknem 5 százalékkal drágult.
A csütörtöki tőzsdei adásvétel alakulására nagy hatással lehet majd az amerikai kormány első becslése a harmadik negyedéves GDP alakulásáról; az előzetes számítások szerint 2007 negyedik negyedéve óta az első, várhatóan 0,5 százalékos csökkenésre kerül sor. Ma jelenik meg a munkanélküli segélyt első ízben kérelmezők heti száma is.
Az eredményhírek közül fontossá válhat a Colgate–Palmolive Co. vártnál magasabb profitja, amit az árak emelkedésével és a dollár árfolyamának alakulásával magyaráznak. Immár tizenötödik napja csökken a három hónapos hitel költsége a bankközi piacon, ami azt jelzi, hogy lassan beérnek a bizalom újjáépítése érdekében tett erőfeszítések. A határidős indexek közü az S&P 500 futures 26,60 ponttal nőtt, számított értéke felett alakul; 276 ponttal jutott magasabbra a Dow futures, 36 pontot nyert a Nasdaq 100 futures.
(MTI)