Homály fedi a Déli Áramlat beüzemelésének időpontját

Ugyan 2010-ig elkészül a Déli Áramlat megvalsíthatósági tanulmánya, azt még nem tudni, hogy maga a vezeték mikorra készül el. A vállalkozás bonyolult, egyelőre azt is homály fedi, hogy a csőkígyónak hol is lesz a vége.

MNO
2008. 10. 16. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Oroszországból Nyugat-Európába tartó Déli Áramlat gázvezeték megvalósíthatósági tanulmánya 2010 végére meglesz, de hogy a vezeték mikor készül el, azt egyelőre nem lehet tudni, derült ki abból az interjúból, amelyet Alekszandr Medvegyev, a fővállalkozó orosz Gazprom egyik vezetője adott egy szerb újságnak. Az orosz gázipari óriás igazgatótanácsának elnökhelyettese, egyben a Gazprom Export nevű leányvállalat vezérigazgatója azt mondta a Vecernje Novostinak, hogy a vállalkozás igen bonyolult. A vezeték Oroszországból a Fekete-tenger alatt fog átmenni Európába, és minden tengeri és szárazföldi szakasz gondos tervezést igényel. Még azt sem tudni, hogy a csőkígyó meddig ér majd el.

Ausztriával és Szlovéniával jelenleg kormányszinten folynak róla a tárgyalások, ezek eredményét az állami többségű Gazprom csak közvetve tudja befolyásolni.

Előkerült a világpolitikai kártya

A világpolitika is belejátszik a vállalkozásba Medvegyev szerint, aki – a szintén tervezett Nabucco gázvezeték említés nélkül – kijelentette, hogy vannak erők, amelyek a gazdaságossági szempontokat félrelökve a Déli Áramlat megépülése ellen dolgoznak.

Olyan helyzetbe akarják hozni Európát, hogy energiaszükségletét ne tudja – minden előrejelzés szerint a továbbiakban csak növekvő – gázforrásokból kielégíteni, mondta az orosz gazdasági vezető. Hozzátette ugyanakkor, hogy ágazatának van egy sajátossága: az ismert mennyiségben rendelkezésre álló gázt előbb el kell adni, s csak az üzletkötés után kezdődik a kitermelés, az árut célba juttató vezeték építése. Szerbia és Oroszország már aláírta azt az államközi megállapodást, amelynek értelmében a Déli Áramlat Szerbián keresztül halad, az országban gáztározó épül, a Gazprom pedig 51 százalékot szerez a NIS állami vállalatban, amely 2012-ig monopóliumot élvez a szerb üzemanyag-piacon.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.