Az ügyfélhitelek állománya a tavalyi első félévihez képest bő 20 százalékkal nőtt, a banki ügyfélbetétek állománya számottevően bővült, a teljes pénzügyi szektor rendelkezésre álló tőkeállománya magas volt. A tőkejövedelmezőség azonban a nagyobb forrásszerzési költségek, az éles piaci verseny nyomán a bankrendszerben az elmúlt egy év alatt – magas szintről – 5 százalékponttal csökkent. A részvénypiacon és a forint kötvénypiacon bekövetkezett áresés miatti veszteségek nagy részét a befektetők – így a befektetési alapok, a unit-linked biztosítások ügyfelei, a pénztártagok – eddig nem realizálták – állapítja meg a jelentés; ha az alacsony árfolyamok idején nem igényelnek kifizetést szolgáltatójuktól, megtakarításuk a válságperiódust követően nyereségesebbé válhat.
A működési kockázatokat tekintve a felügyelet különösen fontosnak tartja az ügynökök tevékenységének megfelelő ellenőrzését és a magánnyugdíjpénztáraknál tartósan fennálló befizető-azonosítási probléma megoldását. Felhívja továbbá a figyelmet arra, hogy az erősen szórt tulajdonosi szerkezetű pénzügyi szolgáltatóknál a gyenge tulajdonosi ellenőrzés miatt fokozott személyi kockázatok merülnek fel. A PSZÁF a jelentés szerint folyamatosan nyomon követi a bankrendszer magas kockázatúnak számító likviditási (a bejövő és kimenő pénzek egyenlegére vonatkozó), jövedelmezőségi és tőkehelyzetét.
Romlottak a biztosítók gazdálkodási feltételei az első félévben: a díjbevételek bővülését jelentősen meghaladta a kárkifizetések, az életbiztosításokkal összefüggő szolgáltatások összegének, valamint a szektor költségeinek növekedése. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által szombaton nyilvánosságra hozott elemzés szerint a szokatlanul kedvezőtlen befektetési környezettel együtt mindez a biztosítók jövedelmezőségének jelentős csökkenését eredményezte. Az adatok alapján az első félévben a szektor 36 milliárd forintos adózás előtti eredménye közel 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
(MTI)

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot