Keresztcsőrűek inváziója!

Idén ősszel nagy számban jelentek meg az ország szinte minden táján az elsősorban magashegységekben és Észak-Európában fészkelő keresztcsőrűek.

MNO
2008. 10. 18. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

10-50 példányból álló csapataikat még alföldi területeken is gyakran megfigyelték, ami igazi kuriózumnak számít. Európai állománya részleges vonuló, elterjedési területe déli vidékén sokszor át is telel. Az elsősorban lucfenyveseket kedvelő keresztcsőrűek hazánkban ritka fészkelőnek számítanak középhegységeink fenyveseiben. Európa hegyvidéki fenyveseiben és Eurázsia tajga övében költ, de Észak-Amerika hasonló területein, Észak-Afrikában és Délkelet-Ázsiában is fészkel. Egyes években inváziószerűen jelennek meg hazánkban, ami idén nagy valószínűséggel a jó toboztermésnek tudható be.

Sajátos, repülés közben is hallható "gibb-gibb" vagy "kipp-kipp" hangjukról könnyű őket azonosítani. Egyre több felé, még a fővárosban is találkozhatunk velük, amint tobozok felnyitására specializálódott csőrükkel szedegetik ki a magvakat.

Az inváziós viselkedés a keresztcsőrűn kívül más téli vendégekre is jellemző, így a csonttollúra vagy a zsezsére. Ekkor az egyébként rendszertelenül megjelenő északi madárfajok az adott évben bő táplálékbázissal rendelkező területekre érkeznek nagy csapatokban. Közeledik a madáretetési időszak. A keresztcsőrűek speciális táplálkozásuk miatt etetőkre nem járnak, viszont madáritatók kihelyezésével lehetőség van, hogy segítsük őket a nehezebb téli hónapokban.

(greenfo.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.